Hlavní navigace

Penzijní fondy chtějí nabídnout spoření s různou mírou rizika

Sdílet

Ivana Ševčíková 18. 6. 2007

Asociace penzijních fondů navrhuje, aby její členové měli v budoucnu možnost svým klientům nabídnout tři typy fondů s různou mírou rizika – konzervativní, vyvážený a růstový. Penzijní fondy by také podle návrhu, který je součástí chystané reformy penzijního systému, nezaručovaly každoroční zisk a výnosy pro zákazníky. Tato změna fondům umožní krátkodobě rizikovější investice, například do akcií. Především vyvážený a růstový fond by tak mohly přinášet lepší výnosy, a přiblížit se tím výkonností zahraničním fondům. Zatímco v ČR se reálný výnos pohybuje kolem jednoho procenta, v okolních zemích dosahuje od pěti do 15 procent ročně čistého.

Navrhovaným změnám ovšem musí předcházet oddělení majetku fondů a jejich klientů, které má hospodaření fondů zprůhlednit. Asociace nyní žádá, aby fondům stát umožnil z peněz klientů zaplatit takzvané akviziční náklady. Ministerstvo s tím nesouhlasí a požaduje, aby provize v hodnotě celkem 3,4 až 4,1 miliardy korun vyplacené zprostředkovatelům za získání nových klientů fondy uhradily ze svých prostředků.

Další změnou je výplata doživotních penzí. Penzijní fondy je už nebudou vyplácet. Po ukončení penzijního pojištění vyplatí klientům celou sumu a ti, pokud chtějí doživotní penzi, se budou muset obrátit na životní pojišťovnu.

Zdroj: ČTK, hn.ihned.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).