Hlavní navigace

Peníze na vánoční dárky si někteří Češi rádi půjčí. To je ale špatně

Sdílet

Lenka Kašparová 31. 10. 2019

Nejběžněji půjčovaná částka na dárky se pohybuje kolem 5000 Kč. Tato záplata finančního rozpočtu vás však může přijít draho, 15 % lidí přiznalo, že v minulosti mělo problém se splácením vánočních půjček. Na opačném konci pomyslného žebříčku pak stojí ti (5 %), kteří dárky raději nekupují vůbec. Čísla vycházejí z průzkumu, který pro Zonky provedl IPSOS v polovině října letošního roku.

Na dárky si půjčují lidé z nejrizikovějších skupin. Jejich rodinné rozpočty jsou velmi napjaté, pak už stačí jen málo k tomu, aby se rodina dostala do existenčních problémů, často bohužel kvůli částce do deseti tisíc korun, říká Pavel Novák, generální ředitel Zonky.

Nejčastějším důvodem pro půjčky na vánoční dárky je nedostatečná finanční rezerva, jako důvod to uvedlo 32 % lidí. Mezi další dva nejčastější důvody patří dlouhodobý nedostatek finančních prostředků (16 %) a přechodný výpadek příjmů (19 %). Z půjčených peněz se pak nejčastěji kupuje jako dárek elektronika (64 %), nebo vybavení domácnosti (37 %), dále jsou to pak hračky (30 %), oblečení (20 %) či kosmetika (12 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).