Hlavní navigace

Padesátníky od září 2008 končí

Sdílet

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že padesátníky k 31. srpnu 2008 končí. Od 1. září 2008 tak jimi nebude možné platit za zboží ani služby. Ale i poté budou mít lidé ještě celý rok na jejich výměnu u komerčních bank a ČNB je bude přijímat a měnit ještě po dobu dalších pěti let až do konce srpna 2014.

Hlavními důvody pro ukončení platnosti mincí nominální hodnoty 50 haléřů je podle Pavla Řežábka, vrchního ředitele a člena bankovní rady ČNB, skutečnost, že 50haléře přestávají plnit základní funkci oběživa. Podle něj je v současné době v oběhu 410 milionů kusů, což představuje 41 padesátníků na osobu včetně kojenců.

Podle Řežábka veřejnost uvítá, když se zbaví málo používaných mincí. Snaží se také předem rozptýlit jakékoliv obavy lidí ze zdražování. Obdobně jako dosud bude možné i nadále uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách. Dopad do inflace tak bude, stejně jako v případě ukončení platnosti desetníků a dvacetníků, stěží identifikovatelný, říká Pavel Řežábek.

Zdroj: tisková zpráva České národní banky

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).