Padesátníky od září 2008 končí

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že padesátníky k 31. srpnu 2008 končí. Od 1. září 2008 tak jimi nebude možné platit za zboží ani služby. Ale i poté budou mít lidé ještě celý rok na jejich výměnu u komerčních bank a ČNB je bude přijímat a měnit ještě po dobu dalších pěti let až do konce srpna 2014.

Hlavními důvody pro ukončení platnosti mincí nominální hodnoty 50 haléřů je podle Pavla Řežábka, vrchního ředitele a člena bankovní rady ČNB, skutečnost, že 50haléře přestávají plnit základní funkci oběživa. Podle něj je v současné době v oběhu 410 milionů kusů, což představuje 41 padesátníků na osobu včetně kojenců.

Podle Řežábka veřejnost uvítá, když se zbaví málo používaných mincí. Snaží se také předem rozptýlit jakékoliv obavy lidí ze zdražování. Obdobně jako dosud bude možné i nadále uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách. Dopad do inflace tak bude, stejně jako v případě ukončení platnosti desetníků a dvacetníků, stěží identifikovatelný, říká Pavel Řežábek.

Zdroj: tisková zpráva České národní banky

Spotřeba plynu v ČR v prvním pololetí výrazně klesla Koruna mírně oslabila        
Alfonz
Alfonz (neregistrovaný)
21. 7. 2008 18:22 Nový

PLATNOST 50haléřů

Mám již teď zkušenost s tím,že 50haléře nechtějí brát i když je na pokladně účtován!
jednom se nám podaří zruš
jednom se nám podaří zruš (neregistrovaný)
22. 7. 2008 8:00 Nový

neuvedu

Až jednom přejdeme na €, tak budeme první, co se jim podaří znehodnotit měnu a zrušit centy.