Hlavní navigace

Osm z deseti firem hlásí meziroční propad zakázek i ve druhém čtvrtletí

Sdílet

Redakce 21. 5. 2009

V současné době se s chybějícími zakázkami potýká až 80 procent tuzemských firem. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory České republiky, jehož se na začátku tohoto týdne zúčastnilo 1026 tuzemských firem a podnikatelů.

Polovina firem také uvedla, že meziroční úbytek zakázek se pohybuje v průměru kolem 25 procent, což je celá čtvrtina jejich produkce. To, že by se situace v podnikové sféře měla v brzké době zlepšit k lepšímu, si myslí jen zlomek oslovených firem. Naopak téměř 70 procent podniků očekává, že ekonomický útlum budu pokračovat a že k obratu současného stavu a opětovnému růstu objemu zakázek nedojde dříve než na začátku příštího roku. Pouze jedna z deseti firem věří, že k opětovnému růstu zakázek dojde již ve třetím čtvrtletí tohoto roku, naopak 20 procent podniků očekává změnu k lepšímu až v roce 2011.

Vývoj ve druhém čtvrtletí tak zatím kopíruje situaci z prvních třech měsíců tohoto roku.

„Podnikatelé se obávají, že ekonomická recese ještě nedosáhla svého pomyslného dna. Firmy se i nadále potýkají s výrazným úbytkem zakázek a to, že většina firem očekává obrat k lepšímu nejdříve až v roce 2010, nevěstí pro tuzemskou ekonomiku nic dobrého. Čtyři z pěti firem hlásí propad zakázek i ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Znamená to pouze to, že mnoho podniků svým zaměstnancům do konce roku nepřidá, nebude rozšiřovat výrobu a naopak i nadále bude nuceno omezovat plánované investice,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).