Hlavní navigace

Optimalizujte daně s mírou, jinak na vás přijde finančák

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 12. 2014

Konec roku je mimo jiné typický tím, že se daňové subjekty snaží na poslední chvíli navyšovat své náklady za účelem snížení daňové zátěže. Existují dokonce společnosti, které nabízí nákup fiktivních faktur. Pokud se to provalí, jako byste k sobě pozvali finanční úřad na kontrolu. V lepším případě. Od určitého okamžiku se už ale jedná o trestný čin.

K daňové optimalizaci pomocí faktur se koncem roku nejčastěji uchylují menší firmy a řemeslníci, které často nemají vlastní daňovou strategii. Zatímco velké společnosti řeší daňovou zátěž průběžně, malé firmy se o daně začnou zajímat až na konci roku, případně až v době, kdy se zpracovává daňové přiznání, popsal praxi Vlastimil Sojka z daňové společnosti KODAP, který poukázal na to, že existují legální i nelegální formy optimalizace a liší se podle toho, zda poplatník vede účetnictví nebo jen daňovou evidenci.

Cestou, jak snížit daňový základ může být zmíněný nákup fiktivních faktur. Podvodné firmy nabízejí faktury za různé obskurní služby, které by po proúčtování skýtaly nárok na odpočet DPH a snížení daňového základu. Lidé se zdravým rozumem se tomu zdaleka vyhnou, podotýká Sojka. Pokud daňová kontrola ale odhalí úmyslnou manipulaci s účetnictvím, hrozí vedení společnosti i trestní stíhání. Úmyslné zkreslování daňového základu je od určité částky trestným činem s nejvyšší sazbou až dvanáct let, varuje Sojka a dodává, že častější je ale situace, kdy finanční úřad zpětně vyměří dodatečnou daň a firma musí zaplatit ještě pokutu 20 % z doměřené částky a úrok z prodlení.

Jinou situací je když se firma přezásobí zbožím či nakoupí služby do zásoby.  Navýšení nákladů v prosinci může být v pořádku a legální zejména u těch, kdo vedou daňovou evidenci. Předzásobení zbožím nebo předplacení služeb pak uplatní jako výdaje snižující daňový základ, uvedl Sojka a dodal, že ani tak není vyloučeno, že se o navýšení nákladů bude zajímat státní správa. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).