Hlavní navigace

Operátoři nechtějí zlevňovat roaming

Sdílet

Radek Luzar 17. 5. 2007

S hněvivou reakcí mobilních operátorů se setkala úterní dohoda Evropské unie, která nařizuje podstatně zlevnit roaming, tedy ceny za používání mobilu v zahraničí. Operátoři nepřímo varovali, že pokles příjmu z roamingu si vynahradí zdražením jiných tarifů.


Operátoři s příjmy z roamingu počítají při investicích Operátor vždy na základě očekávání a propočtů investuje kvůli roamingu do infrastruktury a počítá, že při stávající ceně a předpokládaném objemu volání se mu investice za určitou dobu vrátí. Kdyby ale náhle někdo donutil operátora změnit tuto cenu, nemusela by se mu tato investice také již nikdy vrátit a mohlo by to pro něj zejména v některých případech znamenat významnou ztrátu, zdůvodnil Novinkám nesouhlas s nařízeným cenovým stropem mluvčí operátora Telefónica O2 Martin Žabka.

Naznačil také, že pokles příjmů si operátoři mohou vynahradit zdražením jiné služby. Proto je možné, že dojde k pohybu cen za jiné služby, které by tuto ztrátu kompenzovaly, ře­kl.

Mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová označila rozhodnutí EU za populistický krok, jímž komisaři sbírají politické body. O tom, zda se T-Mobile pokusí zahojit jinde, je podle ní předčasné spekulovat.

Regulaci odmítá i Vodafone. My zastáváme názor, že k regulaci by vůbec dojít nemělo, řekl mluvčí Vodafonu ČR Jakub Hrabovský. Podle něj ceny za roaming v naší republice díky tvrdé konkurenci mezi mobilními operátory neustále klesají.


Zlevnění možná ještě do prázdnin Před možným zdražením jiných služeb varuje i odborník na telekomunikace Jan Lodl. Výpadek, který přijde s omezením roamingu nebo respektive s regulací cen roamingu, budou chtít ti operátoři nahradit někde jinde a já osobně bych si třeba tipnul na to, že zastaví na nějakou dobu pokles cen, který je v poslední době patrný, uvedl Lodl.

Nařízení by mělo začít platit ihned poté, co je Evropská komise otiskne v oficiálním žurnálu EU. To by mělo být před prázdninami.

Zdroj: Právo, Novinky

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).