Hlavní navigace

Ode dneška platí zákon o prokazování původu majetku

Gabriela Hájková

Dnes vstoupil v účinnost Zákon o prokazování původu majetku, který rozšiřuje možnosti Finanční správy vypátrat nepřiznané a zatajené příjmy a následně je zdanit. Nově totiž může vyzvat k prokázání příjmu poplatníka, jehož příjmy uvedené v daňových přiznáních neodpovídají nárůstu jeho jmění nebo spotřeby a zároveň je tento rozdíl mezi uváděnými příjmy a nárůstem jmění větší 5 milionů korun. Za jmění se pro tyto účely považuje nárůst majetku po odečtení dluhů souvisejících s nárůstem tohoto majetku.

Výzva se ale může vztahovat jen k období, u kterého zatím neuplynula lhůta pro stanovení daně (běžně dosahuje tří let. Nové kompetence finančních úřadů je možné použít pouze tam, kde dosud neuplynula lhůta pro stanovení daně, která má základní délku 3 roky a může se vyšplhat maximálně na 10 let. Původ majetku nabytého před touto lhůtou poplatník nemusí prokazovat. Jediné, co je třeba prokázat, je skutečnost, že daným majetkem poplatník disponoval před uvedenou lhůtou, informuje zpráva Ministerstva financí.

Pokud by vás Finanční správa vyzvala k prokázání příjmů, musíte dokázat, že váš majetek byl financovaný ze řádně zdaněných příjmů. V opačném případě správce daně stanoví daň podle zvláštních pomůcek (odhadne výši zatajených příjmů), doměří daň a předepíše také penále ve výši až 100 % této daně.

Opatření je individuálním nástrojem a neplatí tedy plošně. Použije se pouze tam, kde správce daně zjistí nesrovnalosti.

Našli jste v článku chybu?