Hlavní navigace

Od soboty 14. září 2019 mohou nastat potíže při bezkontaktních platbách

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 11. 9. 2019

Zamítnuté transakce kartou, nemožnost zaplatit bezkontaktně jízdenku ve veřejné dopravě bez uvedení dalšího důvodu. To by podle České národní banky mohlo nastat od soboty 14. září 2019, kdy začne platit nová směrnice, která finančním institucím nařizuje silnější dvoufaktorové ověření zákazníka.

Platební terminály v některých obchodech pravděpodobně nebudou na nová pravidla připraveny. Mohou tak zamítat některé bezkontaktní platby fyzickými platebními kartami do výše 500 Kč (u nichž se nemusí zadávat PIN kód), a to bez informace o důvodu zamítnutí. V takovém případě lze platbu provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN. Tím dojde k ověření držitele v souladu s nařízením a provedení platby. Bez výše uvedených komplikací lze bezkontaktní platbu provést též platební kartou nahranou v mobilním telefonu či jiném zařízení, varuje ČNB.

Na druhé straně, nová směrnice stanovuje i několik výjimek, u kterých silné ověření není třeba provádět. Ty se týkají i plateb do cca 750 Kč (30 €), u kterých podle směrnice není nutné zadávat PIN:

Poskytovatelům platebních služeb je umožněno, aby neuplatňovali silné ověření klienta, pokud plátce iniciuje elektronickou platební transakci na dálku, za předpokladu, že jsou splněny tyto podmínky:

a)
 částka elektronické platební transakce na dálku nepřesáhne 30 EUR a

b)
kumulativní částka předchozích elektronických platebních transakcí na dálku iniciovaných plátcem ode dne posledního uplatnění silného ověření klienta nepřesáhne 100 EUR, nebo

c)
počet předchozích elektronických platebních transakcí na dálku iniciovaných plátcem od posledního uplatnění silného ověření klienta nepřesáhne pět po sobě následujících jednotlivých elektronických platebních transakcí na dálku.

Problém tedy není v Evropské unii, resp. v její směrnici, která zvyšuje zabezpečení spotřebitelů a finanční společnosti měly více jak dva roky čas se na ni připravit. V praxi tak bude záležet hlavně na nastavení platebních terminálů, tj. na tom, zda a jak se jejich provozovatelé na tuto změnu připravili. Problematiku budeme sledovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).