Od 1. ledna 2020 fungují elektronické neschopenky. Díky už eNeschopence nemusíte svému zaměstnavateli nosit papírové potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře.
S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají – pacienti, zaměstnavatelé, a dokonce i lékaři. Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní pojišťovna jim zaplatí totéž jako dnes. Takže stejně peněz za méně práce,
řekla Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí .
Původní záměr přitom předpokládal, že eNeschopenky začnou platit už od 1. ledna 2019. Kvůli koncepční nepřipravenosti bylo však její spuštění odloženo až na rok 2020. Už v prosinci si přitom lékaři eNeschopenku mohli vyzkoušet v předstihu na fiktivních pacientech. Což využilo přes 500 tisíc z nich.
Co se změní pro pacienty?
Pacienti nemusí chodit s papírovou neschopenkou do práce. Informace, které vyplní lékař, se odešlou na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavatelé je budou mít k dispozici. Pacient nemusí řešit nic dalšího a v klidu se léčit doma.
Co se změní pro lékaře?
Lékaři už nemusí ručně vypisovat celou neschopenku. Stačí, když zadají rodné číslo pacienta a formulář se jim vyplní sám. Lékaři vyplní pouze diagnózu a datum začátku neschopnosti. Pacientovi jen vytisknou papír, na který napíšou termín další prohlídky.
Co se změní pro zaměstnavatele?
Zaměstnavatelé se o pracovní neschopnosti svého zaměstnance dozvědí téměř okamžitě. Informovat se o ní můžou hned několika způsoby
- automatizovaně prostřednictvím svého mzdového/personálního softwaru,
- nebo prostřednictvím datové schránky, kde budou mít podrobnější zprávu,
- případně prostřednictvím emailu, ve kterém kvůli ochraně osobních údajů budou informace stručnější,
- a dále též přímo na ePortálu ČSSZ s využitím k tomu vytvořených on-line služeb.