Hlavní navigace

Od počátku roku 2020 začíná platit eNeschopenka

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 1. 2020

Od 1. ledna 2020 fungují elektronické neschopenky. Díky už eNeschopence nemusíte svému zaměstnavateli nosit papírové potvrzení o pracovní neschopnosti od lékaře.

S eNeschopenkou nikdo nebude tratit a všichni získají – pacienti, zaměstnavatelé, a dokonce i lékaři. Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní pojišťovna jim zaplatí totéž jako dnes. Takže stejně peněz za méně práce, řekla Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí .

Původní záměr přitom předpokládal, že eNeschopenky začnou platit už od 1. ledna 2019. Kvůli koncepční nepřipravenosti bylo však její spuštění odloženo až na rok 2020. Už v prosinci si přitom lékaři eNeschopenku mohli vyzkoušet v předstihu na fiktivních pacientech. Což využilo přes 500 tisíc z nich.

Co se změní pro pacienty?

Pacienti nemusí chodit s papírovou neschopenkou do práce. Informace, které vyplní lékař, se odešlou na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavatelé je budou mít k dispozici. Pacient nemusí řešit nic dalšího a v klidu se léčit doma.

Co se změní pro lékaře?

Lékaři už nemusí ručně vypisovat celou neschopenku. Stačí, když zadají rodné číslo pacienta a formulář se jim vyplní sám. Lékaři vyplní pouze diagnózu a datum začátku neschopnosti. Pacientovi jen vytisknou papír, na který napíšou termín další prohlídky.

Co se změní pro zaměstnavatele?

Zaměstnavatelé se o pracovní neschopnosti svého zaměstnance dozvědí téměř okamžitě. Informovat se o ní můžou hned několika způsoby

  • automatizovaně prostřednictvím svého mzdového/personálního softwaru,
  • nebo prostřednictvím datové schránky, kde budou mít podrobnější zprávu,
  • případně prostřednictvím emailu, ve kterém kvůli ochraně osobních údajů budou informace stručnější,
  • a dále též přímo na ePortálu ČSSZ s využitím k tomu vytvořených on-line služeb.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).