Hlavní navigace

Od ledna musí platit nemocenské pojištění více lidí

Sdílet

Od nového roku novela zákona o nemocenském pojištění zvětšila okruh nemocensky pojištěných osob. Skupina lidí s účastí na tomto pojištění se rozšířila o společníky a jednatele firem s právní formou s.r.o. a komanditisty komanditních společností. Ti se musí nově účastnit nemocenského pojištění, pokud mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro společnost práci, za kterou jsou odměňováni. Tyto osoby dosud měly povinnou pouze účast na důchodovém pojištění. 

Do této skupiny spadají také členové družstva, kteří vykonávají činnost v orgánech družstva mimo pracovněprávní vztah za odměnu.

Nově je účast na nemocenském a důchodovém pojištění povinná pro členy kolektivních orgánů právnických osob, kteří jsou za tuto činnost odměňování a jejich příjem pochází ze závislé činnosti (např. členové představenstva či dozorčí rady akciové společnosti, členové výboru společenství vlastníků jednotek).

Rovněž jsou nově pojištěni likvidátoři a prokuristé, pokud se jejich příjem považuje za příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů, a vedoucí organizačních složek zahraničních právnických osob, které jsou v České republice zapsány v obchodním rejstříku, uvádí dále zpráva České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) s tím, že podmínky účasti na nemocenském i důchodovém pojištění jsou pro výše uvedené osoby stejné jako pro ostatní zaměstnance.

Jedná se tedy o nepřetržitou účast na pojištění, pokud dosahuje měsíční příjem minimálně 2500 Kč. V případě nižšího příjmu se jedná o tzv. zaměstnance malého rozsahu, kteří jsou pojištěni jen v těch měsících, kdy příjem přesáhne 2500 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).