Hlavní navigace

Od kdy musí absolvent platit sociální pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 6. 2012

Prázdniny jsou skoro za dveřmi. Určitě se na ně těší i ti, kteří zrovna dokončili studium na vysoké škole. Od kdy jim ale vzniká povinnost platit zálohy na sociální pojištění?

Na úvod si jen připomeňme, že od roku 2010 se doba studia na střední, vyšší odborné a vysoké škole už nezapočítává do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu. Nepatří už ani do tzv. náhradních dob pojištění. Během studia studenti tedy platit pojistné nemusí. Ti, kteří dosáhli 18 let ale mohou platit dobrovolné důchodové pojištění, které je pro tento rok stanoveno minimálně na 1760 Kč měsíčně jako 28 % z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy pro rok 2012, tedy z částky 6285 Kč.

Během školního roku či o prázdninách musí platit pojistné studenti, kteří pracují a toto zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění. Konkrétně se jedná o studenty, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. Od 1. 1. 2012 také dohoda o provedení práce s příjmem u jednoho zaměstnavatele nad 10 000 Kč za měsíc zakládá povinnou účast na důchodovém a nemocenském pojištění. Zaměstnavatel za studenty odvádí pojistné na sociální zabezpečení, současně se studentům tato doba započítává do doby pojištění potřebné pro důchod, vysvětluje zpráva České správy sociálního zabezpečení.

V případě absolventa, který nenastoupí do práce a ani se nezaregistruje na úřadu práce, povinnost platit sociální pojištění nevzniká, ale není také logicky důchodově pojištěn. V případě registrace na úřadu práce pojistné také platit nemusí. Doba evidence na úřadu práce se hodnotí podle pravidel uvedených v zákoně o důchodovém pojištění a dokládá se zpětně až v souvislosti se žádostí o důchod, informuje zpráva.

Dále může absolvent i student začít podnikat a stát se osobou samostatně výdělečně činnou. Pokud ještě studujete a nedosáhli jste věku 26 let, jste považováni za nezaopatřené dítě a vykonáváte pouze vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Pojistné platíte v tomto případě jen pokud se k němu sami přihlásíte dobrovolně nebo pokud váš daňový základ z této činnosti dosáhl výše zakládající povinnou účast na pojištění (v roce 2012 je to částky 60 329 s odečtením 5028 za každý měsíc, ve kterém nebyla činnost vykonávána). Zahájení činnosti je nutné nahlásit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud plánujete vycestovat co zahraničí, nemusíte to oznamovat a ani vám nevzniká povinnost hradit pojistné na sociální pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).