Spočítejte si...

Zavřít

Občanské poradny žádají přísnější regulaci nebankovních poskytovatelů půjček

Stále více lidí hledá řešení, jak se dostat z potíží s dluhy. Asociaci občanských poraden se tak v prvním pololetí roku 2011 zvýšil meziročně počet dotazů na řešení problému s dluhem o 48 % (4302 v roce 2010, 6351 v roce 2011). Již v roce 2010 přitom byl nárůst velmi patrný. Za celý rok 2009 jsme evidovali celkem 10 952 dotazů, zatímco v roce 2010 to bylo již 17 872  dotazů, stojí v tiskové zprávě asociace.

Z analýzy provedené asociací na základě reálných problémů vyplývá, že jedním z hlavních důvodů je stále nedostatečná regulace především nebankovních poskytovatelů půjček.

Řešení problémů lidí s dluhy vidíme nejenom ve vzdělávání veřejnosti v oblasti finanční gramotnosti, ale i v regulaci společností zabývajícími se poskytováním spotřebitelských půjček. Především nebankovní instituce využívají řadu postupů, které jsou minimálně v rozporu s dobrými mravy. Veškeré úkony související s vyřizováním a posuzováním žádosti o úvěr jsou u většiny společností tohoto typu zpoplatněny nemalými částkami. Smluvní podmínky jsou často velmi nevýhodné. Za jakékoliv porušení smlouvy jsou stanoveny vysoké sankce, uvádí Stanislav Skalický ředitel Asociace občanských poraden.Které otázky si zodpovědět před tím, než začnete podnikat? České stavebko je třetí největší v Evropě i přes výrazný úbytek smluv