Hlavní navigace

Občanské poradny žádají přísnější regulaci nebankovních poskytovatelů půjček

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 5. 2011

Stále více lidí hledá řešení, jak se dostat z potíží s dluhy. Asociaci občanských poraden se tak v prvním pololetí roku 2011 zvýšil meziročně počet dotazů na řešení problému s dluhem o 48 % (4302 v roce 2010, 6351 v roce 2011). Již v roce 2010 přitom byl nárůst velmi patrný. Za celý rok 2009 jsme evidovali celkem 10 952 dotazů, zatímco v roce 2010 to bylo již 17 872  dotazů, stojí v tiskové zprávě asociace.

Z analýzy provedené asociací na základě reálných problémů vyplývá, že jedním z hlavních důvodů je stále nedostatečná regulace především nebankovních poskytovatelů půjček.

Řešení problémů lidí s dluhy vidíme nejenom ve vzdělávání veřejnosti v oblasti finanční gramotnosti, ale i v regulaci společností zabývajícími se poskytováním spotřebitelských půjček. Především nebankovní instituce využívají řadu postupů, které jsou minimálně v rozporu s dobrými mravy. Veškeré úkony související s vyřizováním a posuzováním žádosti o úvěr jsou u většiny společností tohoto typu zpoplatněny nemalými částkami. Smluvní podmínky jsou často velmi nevýhodné. Za jakékoliv porušení smlouvy jsou stanoveny vysoké sankce, uvádí Stanislav Skalický ředitel Asociace občanských poraden.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).