Hlavní navigace

O důchody můžete žádat online. Podívejte se, jak to vypadá v praxi

11. 12. 2023

Sdílet

25.1.24 2*senior, důchodce, počítač, šok, zděšení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

O všechny druhy důchodů (starobní, invalidní i pozůstalostní) je možné od 4. prosince požádat online přes počítač, mobil či tablet. Kvůli ověření totožnosti je však nutné mít zřízenou datovou schránku, identitu občana ( eObčanka, bankovní identita či mobilní klíč eGovernmentu) nebo zahraniční identifikační prostředek podle unijního nařízení eIDAS.

Žádost o důchod online najdete na ePorálu ČSSZ buď přes vyhledávací políčko nebo v horní liště přes záložku Online služby.

Po přihlášení se do žádosti automaticky načtou všechny pojistné doby a informace, které o vás ČSSZ eviduje. Poté je nutné doplnit ostatní požadované údaje a přiložit elektronické originály nebo oskenované dokumentů, které jsou nutné pro doložení nároků na důchod a vypočtení jeho výše (u skenů se může stát, že vás okresní správa vyzve k předložení originálu, úředně ověřené kopie nebo k převedení dokumentů autorizovanou konverzí).

Rozpracovanou žádost umožňuje systém uložit s tím, že ji dokončíte jindy. Po jejím odeslání dostanete elektronické potvrzení o jejím přijetí. Další formu komunikaci si volíte sami (písemně, e-mailem nebo datovou schránkou).

Stát umožní o všechny druhy důchodů požádat i přes internet Přečtěte si také:

Stát umožní o všechny druhy důchodů požádat i přes internet

Jak je prostředí elektronického formuláře uživatelsky přívětivé a co vás v praxi čeká, pokud se rozhodnete vyplnit žádost o penzi online? To otestoval Jiří Peterka na našem sesterském serveru Lupa.cz.

Jak se žádá o důchod online? Přečtěte si také:

Jak se žádá o důchod online?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).