Hlavní navigace

Nový termín pro daňové přiznání kvůli koronaviru: až do 1. 7. 2020

Sdílet

Lenka Kašparová 12. 3. 2020

Ministerstvo financí prodloužilo v souvislosti s šířením koronaviru způsobujícím onemocnění Covid-19 možnost podání daňového přiznání o tři měsíce až do termínu 1. července 2020. Všechny fyzické osoby tedy mohou podat daňové přiznání a zaplatit daň bez sankcí až o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem. Zmíněné opatření by so mohlo dotknout až 2,8 milionů OSVČ. Hlavním cílem je podle vyjádření Ministerstva financí zabránit větší koncentraci lidí na finančních úřadech a poštách.

Mezi další opatření, které v současnosti souvislosti s šířením onemocnění Covid-19, Ministerstvo financí připravuje patří:

 • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení, pro všechny podnikatele i fyzické osoby, které individuálně požádají o prominutí úroku z prodlení a prokážou důvody zapříčiněné koronavirem. (Například onemocnění či karanténa klíčových zaměstnanců firmy.) 
 • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1000 Kč v roce 2020, kdy nebude nutné prokázat důvody související s koronavirem. 
 • Generální finanční ředitelství úpraví pokyny takovým způsobem, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.
 • Plošné 75% prominutí správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem. Poplatek se má snížit ze 400 Kč na 100 Kč.
 • Finanční a Celní správa bude při kontrolách elektronické evidence tržeb, která má začít platit od 1. května (třetí a čtvrtá vlna) postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. Podnikatelé zasažení koronavirem se nemusejí bát sankcí, pokud si například kvůli karanténě nebudou schopní vše potřebné vyřídit včas.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2020 17:09

  ViR

  Přiznání mám podané. A mimo jiné nevidím důvod, proč bych měl jít vystát nějakou frontu na FÚ, když to lze poslat poštou, nebo elektronicky. Nicméně, zajímalo by mne, "jak přesně" bude ten termín o tři měsíce posunut. Pokud tam bude generální pardon bez sankcí za pozdě podaná DP, tam nevidím problém. Pokud se ale posouvá oficiální termín pro podání DP z nejpozději 1,4. na 1.7., jako to bude s vracením přeplatků na dani? Bude mi stát zadržovat mé peníze o tři měsíce déle, s odkazem na to, že o tři měsíce déle mohu podat opravné DP? A budu muset žádat o vrácení znovu, jestliže mé žádosti o vrácení přeplatku daně nebude finanční správa schopna (respektive ochotna) vyhovět do 60 dnů od podání žádosti?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).