Hlavní navigace

Nový termín pro daňové přiznání kvůli koronaviru: až do 1. 7. 2020

12. 3. 2020

Sdílet

Daně, daňové přiznání, peníze, kalkulačka Autor: Depositphotos

Ministerstvo financí prodloužilo v souvislosti s šířením koronaviru způsobujícím onemocnění Covid-19 možnost podání daňového přiznání o tři měsíce až do termínu 1. července 2020. Všechny fyzické osoby tedy mohou podat daňové přiznání a zaplatit daň bez sankcí až o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem. Zmíněné opatření by so mohlo dotknout až 2,8 milionů OSVČ. Hlavním cílem je podle vyjádření Ministerstva financí zabránit větší koncentraci lidí na finančních úřadech a poštách.

Mezi další opatření, které v současnosti souvislosti s šířením onemocnění Covid-19, Ministerstvo financí připravuje patří:

 • Prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně a pokuty za nepodání kontrolního hlášení, pro všechny podnikatele i fyzické osoby, které individuálně požádají o prominutí úroku z prodlení a prokážou důvody zapříčiněné koronavirem. (Například onemocnění či karanténa klíčových zaměstnanců firmy.) 
 • Plošné prominutí druhé pokuty za nepodání kontrolního hlášení ve výši 1000 Kč v roce 2020, kdy nebude nutné prokázat důvody související s koronavirem. 
 • Generální finanční ředitelství úpraví pokyny takovým způsobem, aby bylo možné individuálně prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení, a to bez časového omezení, pokud bude prokázána spojitost s koronavirem.
 • Plošné 75% prominutí správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem. Poplatek se má snížit ze 400 Kč na 100 Kč.
 • Finanční a Celní správa bude při kontrolách elektronické evidence tržeb, která má začít platit od 1. května (třetí a čtvrtá vlna) postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. Podnikatelé zasažení koronavirem se nemusejí bát sankcí, pokud si například kvůli karanténě nebudou schopní vše potřebné vyřídit včas.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2020 17:09

  ViR

  Přiznání mám podané. A mimo jiné nevidím důvod, proč bych měl jít vystát nějakou frontu na FÚ, když to lze poslat poštou, nebo elektronicky. Nicméně, zajímalo by mne, "jak přesně" bude ten termín o tři měsíce posunut. Pokud tam bude generální pardon bez sankcí za pozdě podaná DP, tam nevidím problém. Pokud se ale posouvá oficiální termín pro podání DP z nejpozději 1,4. na 1.7., jako to bude s vracením přeplatků na dani? Bude mi stát zadržovat mé peníze o tři měsíce déle, s odkazem na to, že o tři měsíce déle mohu podat opravné DP? A budu muset žádat o vrácení znovu, jestliže mé žádosti o vrácení přeplatku daně nebude finanční správa schopna (respektive ochotna) vyhovět do 60 dnů od podání žádosti?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).