Pokud na neco vydelam za mene nez mesic, tak tezko to bude meritko blahobytu, kdyz si to muze koupit temer kazdy. Je spousta delnasu, kteri si ho koupi, ale rozhodne v blahobytu nezijou, a stejne jim nikdy nevysvetlite, ze by vydelane penize meli dat na neco uzitecnejsiho, respektive, ze vzhledem k pomeru k jejich prijmum je ekonomicky nesmysl kupovat si iPhone.
K podobnému typu měření vyspělosti ekonomik se taky používá hamburger (ten základní), který tuším u nás furt stojí dvacku, vzhledem ke kupní síle v dané zemi... IPhone je konjukturální produkt, za pár let se budou používat třeba nějaké AI brýle anebo hodinky anebo něco úplně jiného, třeba herní konzole nebo nějaké karbonové jízdní kolo ;)
Podle mě by bylo správné zanést pro to srovnání právě ono politikum. Byl by to podle mě mnohem přesnější ukazatel. K čemu je mi nějaká částka na výplatní pásce, když si za ni nekoupím reálně nic. Navíc u nás neplatí ona zmíněná hrubá mzda, ale platí částka o 34% větší, protože tolik ještě doplácí na naší mzdu zaměstnavatel formou odvodu za socialní a zdravotní pojištění, což je onen známý problém hrubé versus superhrubé mzdy.
S tím nesouhlasím. Ty zdaněné peníze taky uvidíte v podobě různých služeb zdravotnictví, doprava zdarma, veřejné knihovny,. dopravní intrastruktura atd. Není důležité jakou serepetičku si koupíte... Problém je spíš v tom, že takto státem nalinkovanou spotřebu a služby nemáte pod kontrolou a nutí vám je, i když je využívat nechcete. Například nemáte auto a proto nepotřebujete nové dálnice nebo naopak jezdíte jen autem a nechcete financovat rychlovlaky....