Hlavní navigace

Novela zákona počítá se změnou operátora do 2 dnů. Zažádat můžete i o nevyčerpaný kredit

Sdílet

Poslanci v pátek 13. září 2019 schválili novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta snižuje či ruší pokuty za výpověď smlouvy se závazkem. Dojde také ke zrychlení procesu převodu čísla od jednoho operátora ke druhému. Nově tento proces bude plně v kompetenci operátora, ke kterému budete přecházet.

V současné době platí, že pokud máte závazek na dva roky a potřebujete operátora změnit, musíte zaplatit 20 % zbývajících měsíčních tarifů, které vám do konce smlouvy zbývají. V novele je ale nově zavedeno, že tuto pokutu dostanete jen v případě, že odejdete od operátora do 3 měsíců od podepsání smlouvy. V takovém případě byste platili pokutu jen 5 %. Pokud vydržíte 3 měsíce, můžete odejít bez pokuty.

Kromě toho budete mít právo zažádat si o vyplacení nevyčerpaného kreditu, a to do 30 dnů od vypovězení smlouvy. Změní se i lhůta pro převod čísla, a to ze souřasných 10 dnů na 2 pracovní dny.

Schválená novela aktuálně popotuje do Senátu. Pokud by šel legislativní proces podle plánu, nabyla by novela účinnosti 1. dubna 2020.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).