Hlavní navigace

Novela zákona o bankách umožní rychlejší převzetí problémových bank

Sdílet

Redakce 20. 4. 2009

Návrh novely zákona o bankách, který předložilo ministerstvo financí na jednání vlády, zavádí koncept tzv. bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Jako krajní řešení návrh umožňuje, aby problémovou banku převzal stát. Tento postup by připadal v úvahu zejména tehdy, pokud by na trhu neexistovala banka, která by byla ochotna převzít potápějící se banku.

Kromě toho návrh zjednodušuje určité formality týkající se procesu navýšení kapitálu banky. To má umožnit bance, u které se objevují problémy s nedostatkem kapitálu, aby si chybějící kapitál co nejrychleji a pružným způsobem opatřila.

Návrh také obsahuje řadu dalších opatření, které umožňují České národní bance jako orgánu bankovního dohledu pružně reagovat na aktuální situaci v konkrétní bance a díky nimž může Česká národní banka zabránit bance činit rozhodnutí, která by měla negativní vliv na její finanční stabilitu nebo na zájmy jejích klientů.

„Navrhovaná opatření nejsou reakcí na nějaký konkrétní problém v bankovním sektoru. Bankovní sektor v České republice se těší dobrému zdraví a v uplynulém období se vyhýbal rizikovým činnostem“, uvedlo ministerstvo. Reaguje tímto pouze na situaci panující v současné době na finančních trzích a na skutečnost, že český právní řád neobsahuje dostatečnou oporu pro přijetí adekvátních kroků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).