Nová zelená úsporám Light zvýší dotace o 90 tisíc Kč na solární systémy

Sdílet

fotovoltaika Autor: E.ON
Fotovoltaika

V programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), který je určený na podporu úspor energií v domácnostech výhradně pro seniory a sociálně slabé občany, od 2. května 2023 přibude novinka. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) program rozšíří o dotaci ve výši 90 000 Kč na pořízení solárních systémů. Za tyto peníze bude možné pořídit a instalovat termické nebo fotovoltaické systémy na ohřev vody.

Parametry systému
SYSTÉM Měrná jednotka Požadavek
SOLÁRNÍ TERMICKÝ SYSTÉM
Minimální celková plocha apertury kolektorů m2 1,8
Minimální měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody l/m2 45
SOLÁRNÍ FOTOVOLTAICKÝ OHŘEV VODY
Minimální instalovaný výkon FV panelů kWp 1,50
Minimální měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody l/kWp 45

Doposud mohli zájemci žádat pouze o dotace v maximální výši 150 tisíc Kč, od května tak budou mít nárok celkem na 240 tisíc Kč.

Zájem o zateplení rodinných domů a rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení je stále opravdu velký. I těm nejzranitelnějším skupinám obyvatel se díky NZÚ Light dostalo masivní pomoci a umožnilo jim přečkat letošní krizovou zimu. A nejen to, úsporná opatření pomůžou šetřit výdaje na vytápění i v dalších letech, říká ministr životního prostředí Petr Hladík. Ministerstvo kvůli dotacím na solární systémy navýšilo celkový objem peněz, které může žadatelům přidělit, z původních 3 na 6 miliard korun.

Kotlíkové dotace pro lidi s nízkými příjmy: Stát uhradí až 95 % výdajů, možná je i záloha předem Přečtěte si také:

Kotlíkové dotace pro lidi s nízkými příjmy: Stát uhradí až 95 % výdajů, možná je i záloha předem

Instalace solárních systémů přinese podle výpočtu MŽP úsporu například v případě domácnosti, ve které žije manželský pár v důchodu, zhruba 4000 Kč ročně. Čtyřčlenná rodina, která pobírá příspěvek na bydlení, ušetří každý rok téměř 11 000 Kč.

V současné době, kdy ještě do konce dubna 2023 mohou lidé žádat o podporu v původním režimu, stát umožňuje získat dotaci ve výši 150 tisíc Kč na:

  • Zateplení fasády,
  • zateplení stropu,
  • zateplení střechy,
  • výměnu oken,
  • zateplení podlahy a
  • výměnu vchodových dveří.

Nová etapa NZÚ Light plynule naváže na tu stávající. Poslední den příjmu žádostí v první výzvě bude 30. duben (neděle), přičemž hned následující pracovní den, 2. května (úterý), se otevře příjem žádostí podle nových pravidel.

Všechny parametry z první výzvy zůstanou stejné, stávající nabídka se jen rozšíří o možnost požádat také o prostředky na pořízení solárních systémů ohřevu vody. V tomto případě (na rozdíl od zateplení, které je možné udělat svépomocí) musí montáž systému provést odborně způsobilá osoba, která je držitelem oprávnění podle zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Žadatelé nemusí spekulovat, která z etap je pro ně výhodnější, ani odkládat podání své žádosti. Ti, co už svoji žádost na zateplení v první výzvě podali a chtějí v úsporách pokračovat, si jednoduše podají novou žádost o dotaci na soláry, říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. O dotaci si budou moct požádat i lidé, kteří už finanční prostředky z NZÚ Light čerpali, také bude možné vyplatit dotaci zálohově.

I nadále budou fungovat bezplatná poradenská centra. Zástupci Místních akčních skupin a konzultačních středisek EKIS a mEKIS pomáhají zájemcům o dotace získávat informace o možnostech dotací a bezproblémově projít celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace.

MŽP v průběhu května vybaví své poradce identifikačními průkazy, kterými prokážou, že jsou pověřeni státní správou právě pro tyto účely a že jejich poradenství žadatele nic nestojí.

Identifikační průkaz pro proškolené poradce

Identifikační průkaz pro proškolené poradce

Autor: Ministerstvo životního prostředí
Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).