Hlavní navigace

Nezaměstnanost rychle klesá. Pomáhá solidní ekonomický růst

Gabriela Hájková

Solidní ekonomický růst, který je podpořen zejména dobrými výsledky zpracovatelského průmyslu, je dobrým předpokladem pro tvorbu pracovních míst. Nezaměstnanost proto rychle klesá. Výraznou zásluhu na tomto výsledku bude mít především automobilový průmysl, který je motorem české ekonomiky a zároveň nejsilnějším průmyslem vůbec, okomentoval vývoj Petr Dufek, analytik z ČSOB.

Podle dat Českého statistického úřadu se míra nezaměstnanosti snížila v prvním kvartálu na 6,1 %.

Zaměstnanost posiluje kromě průmyslu i ve službách, ačkoli ne tak rychle. Zajímavé je, že klesá počet podnikatelů. Důvodem může být jejich návrat k zaměstnaneckému poměru.

Ačkoli jsou čísla za první čtvrtletí pozitivní, určitá negativa stále přetrvávají. V první řadě je to jen velmi pomalý pokles dlouhodobé nezaměstnanosti na jedné straně a pomalý růst mezd na straně druhé, upozornil Dufek který dále uvedl, že v další části roku předpokládá podobný vývoj trhu práce v linii dosavadních tendencí.

Zrychlující ekonomický růst bude ve druhém čtvrtletí snižovat nezaměstnanost až pod hranici šesti procent, a to i díky rozjezdu sezónních prací. Závěr roku sice jako již tradičně přinese korekci nahoru, avšak nezaměstnanost bude opět meziročně nižší a podmínky na trhu práce příznivější, uzavřel Dufek.

Našli jste v článku chybu?