Hlavní navigace

Než dáte inkasní agentuře peníze, ověřte si, že má nárok je vymáhat

23. 1. 2015

Sdílet

Pokud se na vás obrátí inkasní agentura s vymáháním nějakého dluhu, nejprve si ověřte, zda dluh skutečně existuje a zda je tato inkasní agentura oprávněna ho vymáhat. Navíc inkasní agentura nemá oprávnění jako exekutor a její zaměstnanec nemůže například vstoupit do vašeho bytu a zabavit vám majetek.

Ačkoli inkasní agentury s oblibou vyvolávají dojem, že se jedná o státem uznanou činnost, zákon jim nepřiznává žádná zvláštní oprávnění než ta, která má každá jiná fyzická nebo právnická osoba soukromého práva, upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest s tím, že vzhledem k tomu, že inkasní agentury nejsou k výkonu exekucí přímo oprávněny zákonem, nesmí ani označovat svoji činnost jako „výkon rozhodnutí“, „exekuci“ nebo „exekuční činnost“. Standardně nemůže dojít k nařízení exekuce, aniž by měl věřitel soudní rozhodnutí, dodal Zelený.

Zdůraznil, že inkasní agentura po vás může požadovat zaplacení dluhu jen na základě smlouvy o postoupení pohledávky nebo na základě pověření věřitelem. Jenom smlouvou o postoupení pohledávky totiž dojde ke změně věřitele. K tomu může dojít i bez vašeho souhlasu. Aby vám však vznikla povinnost zaplatit novému věřiteli, musíte být o této změně informován ze strany toho původního nebo to musí inkasní agentura prokázat. Do této doby lze dluh splatit původnímu věřiteli, uvedl Lukáš Zelený a dodal, že změna věřitele nemá vliv na běh promlčecí lhůty. 

Spíše než na smlouvu o postoupení pohledávky ale narazíte na vymáhání pohledávky na základě pověření věřitelem. V tomto případě inkasní agentura jedná jeho jménem a na jeho účet. V tom případě byste ale měli po agentuře vyžadovat předložení tohoto pověření. Pokud byste totiž zaplatili nesprávnému subjektu, původní závazek se vám tím nijak nezkrátí. 

Podle Zeleného bývá nejčastějším nešvarem inkasních agentur požadavek na zaplacení neodůvodněně vysokých nákladů a poplatků spojených s vymáháním dluhu. Do výše těchto nákladů se často promítají i odměny ujednané s věřitelem. Podle zákona ale dlužník není povinen takovou odměnu hradit. Pokud dluh neuhradí včas, má věřitel právo na úrok z prodlení a také náhradu účelně vynaložených nákladů spojených například se zasláním upomínky, říká Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).