Názory k článku
Neplaťte za lékaře 30 Kč zbytečně

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 11. 2009 16:04

    anonymní
    navštěvuji dia poradnu. Ráno sestřička odebere moč a krev. Během dne pak uskutečním návštěvu ordinace znovu, sestřička mne zváží a změří tlak. Pak jdu na konzultaci k lékaři, ten všechny výsledky vyhodnotí a předepíše mi léky (ne inzulín) na příštího 1/4 roku. Všichni platíme 30 Kč, i když nás nijak nevyšetřuje. Někde jsem četl, že právě takováto vyšetření diabetiků jsou bez poplatku. Chápu, že bez vybraných 30 Kč na pacienta by pan doktor přišel o slušné peníze (tipuji tak 20 pacientů denně - 220 ordinačních dnů v roce - aspoň 10 tisíc měsíčně to hodí). Nevím, lékaři si stěžují na neustálé kontroly a buzeraci ze strany pojišťoven, a že by žádná pojišťovna toto neodhalila?
  • 2. 11. 2009 16:13

    MoB (neregistrovaný)
    To by mě taky zajímalo. Vždycky jsem měl za to, že pojišťovny mají mimo jiné kontrolní funkci a mají tudíž lékaře i kontrolovat, a ne jenom platit, co jim přijde na faktuře.
  • 2. 11. 2009 17:42

    pacientka (neregistrovaný)
    Máte pravdu, před časem jsem měla absolvovat drobnější chirurgický zákrok v lokální anestezii, papír "schopna" obvodní lékař napsal bez jakéhokoliv vyšetření, ač v průvodním dopise lékařka požadovala krev, moč, EKG ...
    Zato při této příležitosti nechal sestru změřit TK a inkasovat 30,- Kč
  • 3. 11. 2009 7:15

    Mimik (neregistrovaný)
    To chci videt tu debatu pacient versus lekar zda ma narok na poplatek nebo nema kdyz pacient vi ze lekare potrebuje a proto je dobre drzet hubu a krok... ve vinohradske nemocnici mam s vybirani poplatku spatne zkusenosti, clovek si pripada ze je to zajima v prvni rade a pak az pacient
  • 3. 11. 2009 10:24

    anonymní
    ano, držet ústa a krok ... Všude
    Myslím, že zjednodušení celého systému, a to bez poplatků, by jen a jen prospělo.
    Kolik se z oněch poplatků dostane skutečně do zdravotnictví? Nespolkne je z velké části administrativa s nimi spojená, případně nejdou do kapes soukromých podnikatelů-lékařů, aby si za ně koupili ještě luxusnější auto, kterým stejně na návštěvy pacientů nejezdí? Drahé, špičkové vybavení se pořizuje z dotací, na obměnu počítače na vystavování receptů by měly stačit platby za výkony od pojišťoven.
    Máte pravdu, že všechny nejdřív zajímá, zda pacienti odevzdali desátek, a to ještě před tím, než se rozhodne, zda lékař pacíenta vyšetří nebo půjde jen o tzv. minimální kontakt, kdy se poplatek vybírat nemá.
    Zajímavé je to, že pojišťovny kontrolují dodržování vybírání poplatků a dokonce zařízením dávají vysoké pokuty za to, že poplatky odpouštějí a nevybírají, ale ještě nikde jsem nečetla informaci o tom, že by pojišťovny kontrolovaly neoprávněnost vybíraných poplatků nebo dokonce někoho pokutovaly za to, že poplatky vybírá neoprávněně. Určitě se v tomto směru budou vymlouvat na to, že samy na nic nepřijdou a že by musel přijít konkrétní podnět od pacienta, aby jej prošetřily. Tzn., že pacient, který by poslal pojišťovně konkrétní podnět, nad sebou vyřkne ortel, protože o jeho aktivitách se budou doktoři navzájem informovat a protože mezi doktory existuje solidarita, budou všichni lékaři postupovat vůči pacientovi shodně. A ne každý pacient má na to do toho tahat televizi či nějakou kontrolní skupinu ministersta zdravotnictví, protože se stejně nic »neprokáže«.
  • 3. 11. 2009 10:56

    anonymní
    Systém poplatků je nejasociálnější z celé Evropy. V žádné zemi Evropy neplatí důchodci stejně jako pracující.Chtít zisky na úkor důchodců=HNUS! Obecně jsem pro poplatky, ale ne jaké jsou dosud! Příklad: Můj zubní lékař je dlouhodobě nemocný. Vypadla mě plomba, šel jsem tedy k jeho kolegovi, který ordinuje hned vedle. Kolega mě objednal na druhý den. Druhý den mě ošetřil a já zaplatil poplatek 90 Kč.+ 250 Kč za plombu.Prý proto, že nejsem u něho registrovaný. Po dotazu u stomatologické komory jak to je, odpověděla, že toto zákon neřeší.
  • 3. 11. 2009 15:00

    anonymní
    Zákon neřeší spoustu potřebných věcí, zabývá se hlavně hloupostmi. A trh, fungující snad kdysi dávno na Balkáně, kam jsme se taky vydali, to ne a ne vyřešit ...
    Řada okrádajících úkonů, nejen ve zdravotnictví, byla novodobými zákony legalizována. Je to vlastně jako když za socialismu občan zaplatil cenu zboží, a v rámci uměle vyvolaného nedostatku občan ještě musel šoupnout úplatek, aby dostal to, co si zaplatil. Dnes je občan pojištěn a nevidím důvod, proč by nejen lékařům neměly být propláceny úkony z onoho pojištění a aby si lékaři říkali ještě o něco navíc. A nevšiml jsem si,že by zdravotnický personál nějak strádal. Ale s jídlem roste chuť a tak by se lékaři, piloti atp. chtěli mít stejně dobře jako jejich kolegové na Západě. Chápu. Stejně dobře jako na západě by se ale chtěli mít i učitelé, úředníci z OSSZ nebo FÚ, prodavačky, uklízečky ... Problém je ten, že naše ekonomika není schopna západní platy ve všech odvětvích ustát, přesto že mnohé ceny už dosáhly (a někde i přesáhly) západní úrovně.

    Kolegyně dostala injekce s tím, že byly svátky a ošetřující zařízení si k nim ještě vzalo dovču, takže musela žebrat, aby jí někde jinde injekce aplikovali. A samozřejmě všude tvrdě platila, nevím, zda za pohotovost nebo za ošetření jiným, nesmluvním zařízením, ale platila.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).