Hlavní navigace

Nenechte se připravit o nemocenskou

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 5. 2010

Jste na nemocenské ale špatně už se necítíte? Ven mimo předepsané vycházky ale vyražte raději až po ukončení neschopnosti. Pracovníci správy sociálního zabezpečení stihli za letošní první čtvrtletí provést více než 47 tisíc kontrol dodržování dočasně práceneschopných pojištěnců. Oproti minulému roku je to zhruba o 15 tisíc kontrol více.

Podle České správy sociálního zabezpečení režim dočasně práceneschopného pojištěnce zahrnuje:

  • Léčebný režim – ten stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Při změně zdravotního stavu může ošetřující lékař léčebný režim změnit. Jeho součástí je i povinnost dočasně práceneschopného pojištěnce poskytnout součinnost při zdravotním výkonu a kontrole průběhu léčebného procesu.
  • Povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu uvedeném na dokladu o pracovní neschopnosti a dodržovat dobu povolených vycházek.
  • Povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený léčebný režim tyto vycházky nevylučuje. O rozsahu a době povolených vycházek rozhoduje ošetřující lékař.
  • Povolení změny místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti je možné pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře.
  • Provádění pracovní rehabilitace, pokud ji zabezpečuje úřad práce.

O průběhu kontroly a rizicích, které vám hrozí, pokud vás nezastihne doma, čtěte v článku: Jsou první tři dny nemocenské bič na simulanty?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).