Německý finanční úřad nemůže kvůli softwareové chybě vracet daňové přeplatky

Statisíce soukromých investorů čekají na vrácení případných přeplatků z kapitálových daní. Informuje o tom pondělní vydání Financial Times Deutschland s odkazem na několik zemských ministerstev. Porucha se dotkla těch investorů, kteří ve svém daňovém přiznání vyplnili položku KAP (příjmy z kapitálového majetku). V mnoha případech nejsou počítače schopny tuto položku zpracovat.

Dle listu vznikly problémy na začátku minulého roku, kdy byla zavedena rovná daň. Účelem změny systému bylo zjednodušení zdanění zisků z akcií a úroků. Místo toho jsou daňové vratky u mnoha drobných investorů již řadu měsíců zpožděny. Nejdříve byly na jaře kvůli změně IT systémů ochromeny velké banky jako Deutsche Bank a Commerzbank a klienti obdrželi daňové doklady pozdě a nemohli ho včas odevzdat na ministerstvo financí.

Nyní jsou ale ochromeny samy finanční úřady. Přestože se původně mělo jednat o jednotlivé případy, tak dle listu odhadl svaz daňových poradců počet postižených minimálně na jeden milion. Kdy ministerstvo financí problémy vyřeší zůstává otevřeno.

Chcete vědět, jak pomoci vašemu podnikání? Registrujte se do Letní školy internetu Vodafon spustil neomezené volání, cenu stlačil pod 1000 Kč