Hlavní navigace

Německo reguluje spekulace, trhy nervózní a pražský PX je na 3měsíčním minimu

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 5. 2010

Přetrvávající nejistota kolem situace Řecka a celé eurozóny nadále ovlivňuje akciové trhy. Německo, jindy pevný bod evropské struktury, podniká kroky, kterými na trhy vnáší velkou míru nervozity. Německo zakázalo tzv. naked short selling (tedy spekulaci na pokles prodejem cenného papíru, který investor nevlastní) u státních dluhopisů, akcií některých finančních institucí a derivátů na ochranu před kreditním rizikem (CDS). Důvodem byla snaha o stabilizaci finančního systému, pomoc euru získat zpět pevnější půdu pod nohama a omezení spekulativních obchodů, upřesňuje analytik Commerzbank Jan Michelfeit a dodává: Rostoucí míra regulace ale nevyvolává v investorech důvěru, ti budou kromě toho v důsledku těchto opatření hledat jiné cesty jak na pokles spekulovat. 

Pražský index PX včera klesl o 4,02 %. Do 12.30 se index PX vyvíjel neutrálně, poté se však spolu s ostatními evropskými indexy začal postupně propadat až o více než 3,5 %, uvádí Martin Loos ze společnosti Cyrrus. Tahounem směrem dolů byly především bankovní akcie. Komerční banka klesala o 5,3 % a Erste Bank dokonce o více jak 7 %. Index PX se včerejší hodnotou 1142,4 bodu dostal na tříměsíční minimum, když podobně dole byl naposledy na konci února.

Domnívám se, že další vývoj akciových trhů na celém světě bude záviset zejména na tom, jak se Evropská unie vypořádá s problémy, které ji postihly. Svoji roli budou hrát i výroky některých politických představitelů, komentuje další vývoj Aleš Jandejsek ze společnosti Cyrrus.

Vývoj pražského indexu PX za poslední dva dny

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).