»Nejméně dovolené je v Maďarsku, Polsku a Belgii s 20 volnými dny« – takže chápu, že ČR má také nejméně dovolené – 4 týdny = 20 dnů
Je zajímavé, že toto nám vládní špičky při zavádění negativ vůči občanům, byť to má jen třeba jedna země v Evropě, nesdělují, že jsou tedy i státy, kde mají mnohem více dovolené, svátků, hodinového výdělku atd. atd. Má-li tedy 10 států něco lepšího, jen nám toto zamlčováno, má-li jeden jediný stát něco horšího, hned je to aplikováno s tím, že to má takto většina Evropy (světa).
Jenže ta statistika nehovoří o základním nároku (ten je v Německu rovněž 4 týdny), ale o skutečných dnech dovolené (zaručené např. kolektivními smlouvami a zvláštními předpisy). Např. v ČR je uváděno, že asi 70 % zaměstnavatelů dává svým zaměstnancům minimálně 5 týdnů (např. všechny nepodniatelské subjekty) dovolené úplně neobvylých není ani 6 týdnů. Pedagogičtí pracovníci si přijdou na 8 týdnů.
Ve statistice, ze které jsem čerpal, bylo u ČR uvedeno 25 dní.
To je názorná ukázka, jak je Evropa socialističtější než bývalé socialistické Československo. Za socializmu byl nárok na 10 pracovních dnů dovolené pro mladé po vyučení, dokud neodpracovali 5 let. Pak do deseti odpracovaných let 3 týdny a teprve potom 4 týdny dovolené a to již napořád. Jen opravdu vybrané profese měly týden tkzv. dodatkové dovolené navíc. Pro podnikatele, zvláště drobné, je dovolená zaměstnance pěkně drahá záležitost, zrovna tak,jako jeho nemoc. Nic neudělá, ale platit se mu i se všemi odvody musí.