Hlavní navigace

Nejvyšší finanční gramotnost mají lidé v Praze

Sdílet

Nejvyšší finanční gramotnost mají lidé žijící v Praze. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla společnost Millward Brown pro Českou spořitelnu. Na druhém místě jsou obyvatelé Jihomoravského kraje a na třetím pak lidé ze Středočeského kraje.

Vliv na finanční gramotnost má i výše rodinného příjmu. Domácnosti, kde příjmy přesahují 40 000 Kč mají téměř dvojnásobnou finanční gramotnost než ti, kteří žijí v domácnosti, jejíž příjmy nepřesahují 15 000 Kč.

Překvapivými faktory ovlivňujícími finanční gramotnost lidí je rodinný stav a pracovní status. Manželé a partneři žijící v jedné domácnosti s financemi nakládají lépe, stejně tak jsou osoby samostatně výdělečně činné zdatnějšími finančníky než lidé v placeném zaměstnání, řekla Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny. 

Míru finanční gramotnosti nejsilněji ovlivňuje dosažené vzdělání – vysokoškoláci mají dvakrát vyšší skóre než lidé se základním vzděláním.

Co se týče důvěryhodnosti, Češi považují za nejdůvěryhodnější své příbuzné a známé. Následují pobočky bank a jejich letáky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).