Hlavní navigace

Nejčastěji v bazaru narazíte na Škodu Octavii. Největší výběr aut je v Praze

Sdílet

Veronika Doskočilová

Během roku 2018 bylo na trhu s ojetými auty k dispozici 903 682 ojetých aut napříč Českou republikou. Průměrná cena se pohybovala okolo 135 000 Kč a průměrné stáří pak okolo 9,5 let. Kilometrový nájezd inzerovaných aut představoval průměrně 152 000 kilometrů. Nejnabízenějším autem byla Škoda Octavia. Její průměrná prodejní cela byla 149 000 Kč se 165 000 najetými kilometry ve věku 8,8 let. Vyplynulo to z analýzy AAA AUTO, která monitorovala trh ojetých automobilů po celé střední Evropě.

V loňském roce Češi stále častěji investovali do novějších automobilů, a tak byla nabídka těch ojetých velmi bohatá. Tradičně nejvíce vozů (235 220) bylo po čas celého roku k dispozici v Praze. Na druhém místě se umístil Středočeský kraj s počtem 110 119 inzerovaných automobilů, třetí nejširší nabídku poskytl kraj Jihomoravský (79 468).

Naopak nejméně vozů bylo tradičně nabízeno v Karlovarském kraji, a to 23 265 kusů ojetých aut. Smutnější je, že stále roste počet aut dovážených ze zahraničí. V roce 2018 jich bylo z celkového počtu inzerováno 39 %, z nichž většina byla v dieselu, tedy motorizaci, která je u našich západních sousedů nevyhovující, uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, kam patří značka AAA AUTO.

Polovinu z inzerovaných vozů loni tvořila auta poháněná dieselovým agregátem. Benzínové ojetiny představovaly 46,9 % z celkové nabídky. Zbytek automobilů tvořily vozy poháněné na alternativní paliva, ze kterých je stále nejpopulárnější LPG. Významně přibývá inzerovaných elektromobilů a hybridů, o které je zájem i ze strany kupujících.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).