Hlavní navigace

Necháváte chatu bez dozoru až do jara? Můžete být překvapeni, co na jaře najdete

Sdílet

Pro zloděje představuje zimní období čas, který nahrává jejich aktivitám. Podle policejních statistik sice kriminalita v České republice dlouhodobě klesá a vloupání do chat či chalup o 13 % pokleslo, ale v zimě je stále aktivita zlodějů největší.

Vzhledem k tomu, že v zimním období dochází k přesídlování lidí zpět do měst, vnímáme, že v těchto měsících chaty lákají zloděje více, než je tomu po zbytek roku, uvedla vrchní komisařka policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Nejslabším místem jsou okna. Ty často zloděj překoná i s minimálním úsilím, když jej kamenem rozbije. V tomto ohledu doporučujeme především mechanické zabezpečení. Možností mohou být například mříže nebo bezpečnostní folie, uvedla Ivana Nguyenová. Mříže mohou zloděje zcela odradit, protože je nedokáže překonat, ale folie jejich postup spíše zpomalí.

Obecně se doporučuje, abyste na chatu zajeli i během zimy, i kdyby to mělo být pouze proto, abyste zkontrolovali, že je vše v pořádku. Často totiž majitelé zjistí, že je chata vykradená, až na jaře. A následné hledání viníků je téměř nemožné. Pokud už se na chatu vypravíte, je dobré například odklidit sníh či listí, aby bylo vidět, že chatu pravidelně někdo navštěvuje. Pomoci může i domluva se sousedem, kdy se můžete střídat v tom, kdo na chatu zajede a zkontroluje oba objekty.

Pokud už ke škodě došlo, kontaktujte nejprve policii, která přijede na místo celou záležitost sepsat. Následně informujte svou pojišťovnu a nafoťte si škodu. Na pojišťovnu pak musíte doložit fotografie z místa vloupání a policejní zprávu, která to stvrzuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).