Hlavní navigace

Vláda schválila návrh zákona o volném pohybu služeb

Sdílet

Redakce 15. 5. 2008

Vláda schválila věcný návrh zákona o volném pohybu služeb, který předložil k projednání ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Návrh transponuje do českého právního řádu směrnici o službách, která je považována za jeden z nejvýznamnějších aktů evropského práva posledního desetiletí. Zákon o volném pohybu služeb přinese několik podstatných změn, které výrazně zjednoduší vstup do podnikání a poskytování tzv. přeshraničních služeb.

Ministr MPO za průlomový považuje hlavně institut tichého souhlasu, díky kterému už nečinnost úředníků nepůjde na vrub podnikatele, ale úřadu. Nerozhodne—li správní orgán o udělení povolení ve stanovené lhůtě, bude se povolení považovat za udělené.

Paragrafované znění zákona připraví MPO tak, aby ho v září mohla projednat vláda. Směrnice o službách má být do právního řádu členských států implementována do konce roku 2009.

Dopad zákona o volném pohybu služeb na ekonomický růst České republiky byl odhadnut na zvýšení růstu HDP o 0,65—1,45 %, což odpovídá přibližně výši 16,6 — 37,2 mld. Kč. Dopad na zaměstnanost je odhadován na téměř 18,1 tisíc nových pracovních míst. Výše růstu českého exportu by podle odhadu měla činit v tržbách 12,3 mld. a v přidané hodnotě cca 5,19 mld.

Zdroj: MPO

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).