Hlavní navigace

Na internetu se objevují pochybné autodíly, jejich použití je nebezpečné

Sdílet

Na českých serverech nabízejících ojeté automobily se začaly objevovat náhradní díly na auta, které ale nejsou bezpečné. Jedná se většinou o výřezové díly, což jsou kusy aut různých značek, které prodejce získal z vážně nabouraných aut. Pojišťovna tato auta označila za totální škodu. Případně jde o autodíly z vozů, které byly získány trestnou činností.

Kromě toho se překupníci snaží prodat i auta, která jsou svařená z několika bouraných aut. Pro laika mohou tato auta zdánlivě vypadat jako seriózní ojetiny, ale užívání takového vozu může být životu nebezpečné.

Problémem jsou ale i neoriginální díly, které pocházejí většinou z Asie. Až 10 % náhradních dílů dodávaných do Evropy je padělaných. Jedná se o olejové a vzduchové filtry, vnější osvětlení vozidel, ale i tlumiče pérování a karosářské díly. Ročně na světových silnicích umírá cca 1,3 milionu osob, dalších 30 – 50 milionů je zraněno. Celá tři procenta nehod jdou na vrub nekvalitních náhradních dílů. To ovšem znamená, že téměř 40 000 osob umírá zbytečně, říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).