Hlavní navigace

Na evropských burzách se v prvním pololetí čile obchodovalo

Sdílet

Obchody s akciemi na burzách prudce rostou. Objemy obchodů na evropských burzách v pololetí meziročně vzrostly o desítky procent. Tomuto trendu se jako jedna z mála vyhnula pražská burza. Nejúspěšnější byla londýnská burza, kde v pololetí investoři zobchodovali akcie za takřka 4,2 bilionu eur, přičemž loni to bylo něco málo přes tři biliony eur.

Jedním z důvodů rostoucích objemů obchodů na burzách je podle analytiků ekonomický růst v Evropě a s tím spojené zvyšování mezd, které dovolovalo obyvatelům více spořit. Tyto úspory jsou pak přímo či nepřímo směřovány na kapitálové trhy, vysvětlil analytik firmy RSJ Invest Jan Vyhnálek. Příznivě se projevovala i vlna akvizic a fúzí firem a důležitým faktorem se stal i rostoucí počet tzv. primárních emisí, tedy vstup nových firem s akciemi na burzu.

Obchody s akciemi na pražské burze v pololetí meziročně vzrostly o necelá dvě procenta. Podle analytiků to bylo tím, že český akciový trh nebyl letos tak atraktivní jako dříve. Obchody na pražské burze zaostávají především kvůli malému zájmu investorů. Rostoucí bohatství domácností je sice předpokladem nárůstu úspor, nicméně tyto úspory směřují spíše do zajištěných instrumentů nebo fondů, vysvětloval Vyhnálek. Navíc nabídka akcií je v Praze málo početná a letos se vůbec nerozšířila. Naopak jiné burzy představily i desítky nových emisí.

Zdroj: www.financninoviny.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).