Hlavní navigace

Na důchodovou reformu by nyní jistě kývla jen 2 % obyvatel

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 11. 2012

Zájem o vstup do II. pilíře důchodového systému je malý. Individuálního spoření v tomto pilíři se v rámci penzijní reformy chystá zúčastnit 13 % obyvatel. Z nich jsou pevně rozhodnuta ale jen 2 %, ostatní svůj vstup považují zatím jen za pravděpodobný. Vyplývá to z průzkumu Zlaté koruny, který realizovala agentura Ipsos na vzorku 1013 obyvatel.

Více než polovina dotázaných do 2. pilíře vstoupit nechce. Rozhodně toto řešení odmítá 31 % obyvatel a spíše svou účast vylučuje dalších 27 % dotázaných. 

Porovnáme-li dva naše výzkumy z roku 2010 a ten letošní, pak zatímco před dvěma roky 54 % lidí se zavedením druhého pilíře souhlasilo, dnes je to pouhých 6 %. Kromě těch, kteří druhý pilíř odmítají, je pětina lidí, kteří by ho chtěli změnit, uvedl Pavel Doležal, ředitel Zlaté koruny.

Z průzkumu dále vyplynulo, že v souvislosti se vstupem do II. pilíře se lidé nejvíce bojí vytunelování nebo krachu fondů (30 %) a nejsou si jistí ani zachováním stávajících podmínek reformy. Někteří se obávají, že příští vláda tento pilíř zruší (20 %) a dalších 15 % respondentů má strach s případných změn pravidel v průběhu doby spoření. Necelé desetině lidí zase vadí, že spoření není možné vypovědět.

Většina lidí pociťuje nedostatek informací. 55 % dotázaných by si přálo vědět o reformě více podrobností. Lidé většinou spoléhají na to, že jim vše potřebné týkající se vstupu do 2. pilíře vysvětlí finanční poradci a zprostředkovatelé, přiklání se k tomu 46 % dotázaných. Na druhou stranu dalších 38 % v úplnost a objektivitu informací poskytnutých poradci nevěří. 57 % lidí si chce informace zjišťovat i z jiných zdrojů, uvádí zpráva Zlaté koruny. Čtěte více: Veřejnost nemá informace o reformě. Vláda je spokojená

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).