Hlavní navigace

Na důchod spoříme stále málo

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 1. 2012

Společnost AWD ČR vyhodnotila regionální statistiky oblastních poboček za uplynulý rok 2011 a zjistila zajímavé údaje. Nejvíce si na penzi spořili Pražané a to 1338 Kč měsíčně. 

Pražský region je specifický nejvyššími průměrnými platy v ČR, ale také nejvyššími životními náklady. Lidé si proto uvědomují nutnost dobrého zabezpečení na penzi. Ačkoli se průměrná spořená částka zvyšuje, pro zachování kvalitní životní úrovně ve stáří je často stále nedostatečná, uvedl David Sitter, regionální ředitel divize Rentia. Pražané oproti zbytku ČR ve vyšší míře využívají i další investiční produkty. Z hlediska spoření bude rozhodující letošní rok, ve kterém se budou lidé aktivně připravovat na novou penzijní reformu pro rok 2013,doplnil Sitter.

Nejméně se spořilo ve východních Čechách, kde si klienti ukládali 683 Kč za měsíc. 

Lidé ve východních Čechách zabezpečení na penzi donedávna trochu podceňovali, nyní si začínají nutnost spoření na důchod více uvědomovat. V případě starší generace je však často pro naspoření dostatečné částky na důchod již pozdě, řekl Pavel Jekl, regionální ředitel divize Rentia. Lze očekávat, že v letošním roce průměrná úložka na penzijní připojištění dále poroste. Lidé se totiž připravují na penzijní reformu, která vypukne v roce 2013, doplnil Jekl.

Nejnižší věk lidí spořících si do penzijního připojištění je na jižní Moravě. Tam si lidé průměrně spořili už ve 37 letech. Oproti tomu v jižních Čechách byli klienti nejstarší, průměrný věk tam činil 48 let. Statistické údaje z Ministerstva financí ČR jsou ale odlišné. Lidé si za první tři kvartály loňského roku v rámci penzijního připojištění spořili průměrně 429 Kč. To je podle společnosti Rentia málo, lidé by si měli údajně spořit 10 procent svých příjmů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 1. 2012 11:48

    LOL2000 (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

    No pojišťováci dělaj penzijka za 100kč, řešej jen %, tak se není čemu divit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).