Hlavní navigace

Na důchod spoří jen polovina Čechů. Podle průzkumu jsme na tom ještě dobře

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2012

Na důchod si spoří necelá polovina Čechů. V sousedním Polsku je to jen každý desátý člověk. Na penzi z pohledu úspor příliš nemyslí ani Maďaři. Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 11 000 zákazníky skupiny IPF, mateřské společnosti Provident Financial v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a v Mexiku.

V ČR si podle výsledků na důchod spoří 42 % respondentů. Slovenští sousedé se mohou pochlubit o 2 % lepším poměrem. Důvodem, proč si Češi na důchod nespoří je nejčastěji nedostatek volných prostředků. V Mexiku si na penzi spoří jen 19 % lidí, v Rumunsku je to o procento více. V Polsku si na důchod odkládá prostředky 11 % lidí, a v Maďarsku jenom 7 %.

Důvodem, proč obyvatelé těchto zemí spoří na důchod tak málo, jsou jejich obavy, aby měli dostatečné prostředky jen na běžné životní náklady. Většina z nich proto nemá finanční rezervu ani pro případ náhlé ztráty příjmů. Nějakou formu nemocenského či úrazového pojištění nebo pojištění nezaměstnanosti má pouhých 15 % z 11 000 dotázaných lidí. Nejhůře jsou na tom  Maďaři i v případě pojištění ztráty příjmů z důvodu nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání, které zde má pouhých 11 % lidí. Na možné horší časy naopak nejvíc myslí Slováci, kde se pro takové případy pojistilo 31 % respondentů průzkumu, uvádí zpráva společnosti Provident.

Podle průzkumu má dále 42 % Čechů ještě likvidní rezervu ve výši do 15 000 Kč. Dalších 5 % dokázalo naspořit 30 000 Kč, více už jen 4 % českých účastníků průzkumu. Ze sledovaných zemí jsme na tom ale ještě nejlépe. Na Slovensku nemá vůbec žádné úspory 48% lidí, v Polsku 50%, v Rumunsku 65% a v Maďarsku 76% obyvatel, vyplývá z šetření. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 11. 2012 23:31

    Funtom

    Zde, na finančním serveru a Gabriela nerozlišuje procenta a procentní body. Nedělala jste předtím na ministerstvu vnitra?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).