Hlavní navigace

Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky?

Sdílet

Při výběru hypotéky není radno jakýkoli krok uspěchat. Zbrklé jednání vám může přinést pozdější komplikace. Hypotéky, stejně jako jiné produkty na finančním trhu, mohou obsahovat skryté záludnosti, které běžný spotřebitel nemusí snadno odhalit. Staví ho přitom do nevýhodné situace a způsobují mu časové, administrativní i finanční problémy, říká Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust. A na co si dát při výběru hypotéky pozor?

Negative pledge

Jedná se o zákaz prodeje nebo zástavy či zákaz uvalení věcného břemena. Pro vás to znamená vyšší administrativní náročnost, určitou časovou prodlevu a povinnost součinnosti s bankou v případě prodeje nemovitosti či refinancování hypotéky. Můžete si ale samozřejmě vybrat i banku, která toto nepožaduje. Důležité je domluvit se na všem předem.

Pozor na nestandardní ustanovení

Někdy se může stát, že jsou určité pasáže ve smlouvě formulovány nejasně. V některých platných všeobecných úvěrových podmínkách lze nalézt ustanovení, podle kterých může mít informace, která nabourá důvěru banky ve vaši schopnost splácet, povinnost okamžitě hypotéku splatit. Takovou informací by teoreticky mohla být i nepravdivá zmínka o tom, že někde dlužíte, na sociálních sítích.

Datum konce fixace

Dobře si zapamatujte, kdy vám končí fixace. Toto datum totiž nemusí být určeno dnem podpisu smlouvy. Ve smlouvách některých bank navíc nemusí být uvedeno přímo, ale musíte si ho dopočítat.

Souhlasí banka s pronájmem?

U některých bank se setkáte s tím, že vám do smlouvy přímo zakotví ustanovení o tom, že s případným pronájmem nemovitosti musí výslovně souhlasit. Nejčastěji je to v situacích, kdy se jedná o nájmy delší než 1 rok. Dokud klient platí včas splátky úvěru nebo jej někdo neudá, tak se banka o pronájmu většinou nedozví. Pokud se tak stane, hrozí klientovi sankce za porušení smluvních podmínek, v horším případě i okamžité splacení celého dluhu, varuje Jiří Kryl. Je tedy lepší pronájem bance včas oznámit, pokud jej musí dle podmínek zástavní smlouvy předem odsouhlasit.

Lákavá výše sazeb

V žádném případě neplatí, že hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je pro vás nejvýhodnější. Úroková sazba pouze významně ovlivňuje částku, kterou za hypotéku přeplatíte, ale další poplatky, které už nemusí být tak viditelné, mohou hypotéku výrazně prodražit. Jednat se může o různé druhy připojištění, které pak zvednou průměrnou sazbu hypotéky i o několik desetin procenta.

Poplatky

Prostudujte si i případné poplatky, které se v hypotékou pojí. Kromě poplatků za vedení účtu to mohou být i poplatky za mimořádnou splátku mimo fixační období.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).