Na co nezapomenout, chcete-li vstoupit do druhého pilíře?

21. 5. 2013

Sdílet

Na co pamatovat, chcete-li vstoupit do druhého pilíře? Jste-li zaměstnanci, netýkají se vás žádné nové povinnosti. Novinky za vás bude muset řešit zaměstnavatel. Na vás je pouze to, abyste mu předložili doklad o registraci smlouvy o důchodovém spoření a oznámili tak datum vzniku účasti ve druhém pilíři. Celkový odvod na pojistné na sociální zabezpečení za zaměstnavatele i zaměstnance je obvykle 31,5 % vyměřovacího základu. V případě účasti zaměstnance na důchodovém spoření ale činí 28,5 %.

Samoplátci, kteří uzavřeli s penzijní společnosti smlouvu o důchodovém spoření, si budou muset změny zařídit sami. 

Vstoupíte-li do druhého pilíře, budete místo 29,2 % odvádět na důchodové pojištění 26,2 % a 5 % z vyměřovacího základu odvedete přes příslušný finanční úřad na svůj účet u vybrané penzijní společnosti. Snížené pojistné platíte od měsíce který následuje po tom, ve kterém nabyla účinnosti smlouva o důchodovém spoření ve druhém pilíři.

V případě, že OSVČ vstoupila do druhého pilíře až po zahájení samostatné výdělečné činnosti, má povinnost oznámit tuto skutečnost příslušné OSSZ nejpozději v Přehledu o příjmech a výdajích podávaném za kalendářní rok, ve kterém do druhého pilíře vstoupila, upozorňuje zpráva České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Vstup do druhého pilíře znamená změnu v odvodu pojistného a do budoucna také úpravu ve výpočtu starobního důchodu, který se zkrátí.

Délka účasti ve druhém pilíři totiž ovlivní výši procentní výměry státního starobního důchodu. Za každý celý rok doby pojištění, který se kryje s účastí na důchodovém spoření, bude činit 1,2 % výpočtového základu. Za každý celý rok doby pojištění, kdy nebudete ve druhém pilíři, se započte 1,5 % výpočtového základu.

Do druhého pilíře neodvádí platby lidé, kterým z výdělečné činnosti nevznikne povinnost platit pojistné na důchodové pojištění nebo kteří jsou např. nezaměstnaní či na rodičovské dovolené.

Zaměstnavatel za zaměstnance, který vstoupil do druhého pilíře, odvádí pouze 3,5 % z vyměřovacího základu na důchodové pojištění příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), a nikoliv 6,5 % jako za zaměstnance neúčastného důchodového spoření. Zbývající 3 % spolu se 2 % z jeho hrubého příjmu určené na důchodové spoření odvede zaměstnavatel prostřednictvím příslušného finančního úřadu na individuální účet zaměstnance u vybrané penzijní společnosti, vysvětluje zpráva České správy sociálního zabezpečení.

Výpočet invalidních a pozůstalostních (vdovských, vdoveckých, sirotčích) důchodů zůstává beze změny.

Prostředky z důchodového spoření čerpáte nejdříve v okamžiku přiznání starobního důchodu. Nebude je vyplácet ČSSZ, ale životní pojišťovna, kterou si vyberete. ČSSZ bude vyplácet pouze státní důchody. 

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).