Hlavní navigace

Na co Češi nejčastěji šetří?

Sdílet

Téměř 1,8 milionu ekonomicky aktivních Čechů šetří nejčastěji na dovolenou. Jedná se přitom o vůbec nejčastější důvod, kvůli kterému si Češi účelně odkládají peníze stranou. Toto číslo zvyšují Pražané, z nichž tři čtvrtiny přiznávají, že důvodem, proč šetří, je právě i dovolená.  Vyplývá to z průzkumu, který mezi ekonomicky aktivní populací vypracovala pro banku Cetelem agentura Stem/Mark.

Druhým nejčastějším důvodem, na který Češi záměrně šetří, je vybavení domácnosti. Podle průzkumu si peníze stranou na nové spotřebiče či nábytek dává přes 1,7 milionu lidí. Na třetím místě je pak koupě automobilu, na který odkládá peníze stranou přes milion Čechů. Na pořízení nemovitosti si šetří téměř 900 tisíc lidí. Lidé si častěji šetří na levnější věci, u těch dražších často počítají s financováním úvěrem v částečné či plné výši, říká Tomáš Siegler, marketingový ředitel banky Cetelem.

Finanční reze rvu na nenadálé výdaje si tvoří více než 2,8 milionu Čechů, dalších téměř 1,3 milionu lidí na tvorbu finančního polštáře nemyslí. Důvodem jsou výdaje, které převyšují jejich příjmy. V případě, že si lidé peníze stranou odkládají, jedná se nejčastěji o jeden až dva tisíce korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 5. 2016 16:10

    Veronika (neregistrovaný) ---.ohundred.com

    Tak mezi tich 1,8 milionu občanů se určitě taky řadím a každoročně je toto samé a pak ještě na vánoční dárky a na případné nečekané události, ale ta dovolená je top. Možná to bude znít hloupě, ale co rok tak nám značnou část peněz na dovolenou tvoří přeplatek, co dostaneme za energie. Je to sice nestabilní, ale zatím co rok, tak jsme za přeplatek od Comfortu měli část dovolené pokryté, takže je fajn, že fakturace probíhá v tomto ročním období. Jinak se snažíme s manželem dodržovat 10% pravidlo, což znamená, co měsíc dávat si 10% z výplaty bokem a pak případně co zbude. Doporučuji každému vyzkoušet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).