Hlavní navigace

Na co byste si měli dát pozor při nákupu zájezdu?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 1. 2011

Období zimních dovolených je v plném proudu. Na co si dát pozor abyste si místo krásných zážitků neodnesli hořké vzpomínky? Předně se u cestovní kanceláře či agentury zajímejte o certifikát o pojištění proti úpadku. Jen tak máte jistotu, že se vám při případném krachu vrátí vaše prostředky zpět nebo se o váš návrat domů postará příslušná pojišťovna. Tento dokument by měl být vyvěšen na viditelném místě a kopie by měla být k nalezení i na internetových stránkách.

V ČR máme nedostatečnou legislativu a tak zájezdy načerno organizuje a prodává i spoustu nepojištěných subjektů jako např. jazykové školy nabízí jazykové pobyty v zahraničí, lékaři organizují pro děti ozdravné pobyty u moře apod. V těchto případech ale klient chráněn proti úpadku není a mohou tedy v případě nesolventnosti subjektu či nespokojenosti se službami nastat klientovi značné problémy a klient nemá nárok na jakoukoliv finanční náhradu, kompenzaci či reklamaci podle zákona o cestovním ruchu, uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) s tím, že ze zákona musí mít pojištění proti úpadku pouze držitel koncese na cestovní kancelář. 

Pozor si dejte také na to, zda si opravdu kupujete zájezd. Podle českého práva je zájezdem pouze 2 a více služby. Pokud si tedy koupíte jen letenku, nepovažuje se služba za zájezd a tento prodejce proti úpadku být pojištěn taktéž nemusí.

Pozor si dejte také na definici délky zájezdu. Počet dní zájezdu totiž neznamená počet nocí. Prvním dnem zájezdu se rozumí ten den, kdy nastoupíte na zájezd – tedy i odlet z ČR ve 23:30. Pokud pak například zpět do vlasti přilétáte ve tři hodiny v noci, je až tento den posledním dnem zájezdu. Ten pak tedy může být dlouhý 8 dní ale vy v cílové destinaci strávíte pouze 6 nocí. Ptejte se proto raději vždy na počet nocí.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).