Hlavní navigace

MZe: EU předběžně souhlasí se zachováním dotací na komodity v ČR

Sdílet

Radek Luzar 18. 5. 2007

Evropská komise předběžně souhlasí s tím, že Česko bude i letos vyplácet národní dorovnání přímých plateb na vybrané komodity, ovšem pozměněným systémem. Na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Přerově to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Změna oproti dosavadnímu systému nastane v tom, že dorovnání se bude vyplácet na komodity podle stavu v určeném historickému referenčnímu období, a nikoli na aktuální objem produkce v jednotlivých letech. Cílená podpora se týká chovu skotu, ovcí a koz, pěstování chmele, brambor pro výrobu škrobu, přadného lnu a některých vybraných plodin na orné půdě. Na výjimky, jako je len, se při výplatě bude vycházet ze stavu ke 31. březnu letošního roku.

Za letošní rok čeští farmáři dostanou na přímých platbách 40 procent toho, co konkurenti ve starých členských zemích EU. Půjde o více než deset miliard korun, které by se měly rozdělit podobně jako loni zhruba na 3,5 milionu hektarů půdy. Stát hodlá plně využít možnosti dané přístupovou smlouvou a dorovná platby až na 70 procent. Farmářům tak přidá dalších zhruba 7,3 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).