Hlavní navigace

Mzdy v Česku dál rychle rostou. Medián předhání průměr

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 9. 2018

Ve druhém čtvrtletí roku 2018 průměrná mzda meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 31 851 korun. Reálně se zvýšila o 6,2 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Ještě rychleji rostl medián mezd. Ten vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 9,4 procenta na 27 236 Kč. u mužů dosáhl 29 782 Kč, u žen byl 24 514 Kč.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi  12 725 Kč a 51 576 Kč.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí roku 2018 rovná dvě procenta.

Mzdy si drží tempo

Komentář Petra Dufka, ekonoma ČSOB

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se průměrná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku nominálně zvýšila o 8,6 %, reálně o 6,2 %. Naplnila se jak naše očekávání, tak i prognóza ČNB. 

Samozřejmě i nadále platí, že průměrná mzda je pro přibližně dvě třetiny zaměstnanců virtuální hodnotou, kterou na svých výplatních páskách neuvidí. Proto asi větší pozornost zaslouží i mediánová mzda, která tentokrát rostla výrazně rychleji. Neznamená to nic jiného, než že lidem s nejnižšími příjmy rostou mzdy rychleji. Přesto rozdíl mezi průměrem a mediánem dosahuje 4,6 tis. korun. 

Ani tentokrát nepřekvapí, že výrazně rychleji rostou platy ve veřejném sektoru, kde se přidávalo dvouciferným tempem. V odvětvích s největším zastoupením veřejného sektoru (veřejná správa, zdravotnictví, školství) platy poskočily o více než 3300 korun. 

Rychlý růst mezd a zaměstnanosti je letos výraznou vzpruhou i pro veřejné finance ČR. Téměř 70% zvýšení daňových příjmů jde totiž na vrub tzv. sociálního a zdravotního pojistného a daně z příjmu fyzických osob. 

Rychlý růst mezd, respektive mzdových nákladů sice snižuje relativní konkurenceschopnost tuzemských exportérů, nicméně o výhodu nižších nákladů s ohledem na odstup třeba od německých či rakouských firem hned tak nepřijdou. 

I ve druhé polovině roku se takto vysoké tempo mezd podle našeho názoru udrží. Dokud budou vznikat nová pracovní místa a firmy budou bojovat o zaměstnance, tlak na růst mezd přetrvá. O to víc, pokud bude i nadále veřejná sféra svižně zvyšovat tabulkové platy a tlačit na růst nominálních a zaručených mezd.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).