Hlavní navigace

Monti: Stálá práce je nuda

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 2. 2012

Italský premiér Mario Monti nastartoval debatu o reformě trhu práce. Zároveň řekl, že celoživotní zaměstnání neexistuje a že pracovat pro jednu firmu je monotonií,.

Mladí si musí zvyknout na to, že nemají pracovní místo na celý život řekl. Dobré je práci měnit a přijímat neustále nové výzvy,dodal. 

Podle Montiho je současný zákoník práce silně strnulý a omezující možnosti propuštění pracovníků. To údajně přestavuje velký problém pro rozvoj Itálie. 

Podle nejnovějších údajů je v Itálii nezaměstnaných 8,9 % lidí u nichž třetina, neboli 31 % mladých lidí mezi 15 až 24 lety si nemůže najít práci. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 2. 2012 18:54

  Jan M. Holík

  Pan premiér si evidentně plete "pojmy s dojmy". Ano, souhlasím s tím, že je dobré přijímat nové výzvy a neustávat na aktuální pozici celý život.

  Ovšem postup byl měl být dosahovaný postupným a neustálým rozvojem schopností a osobnosti, nikoliv rychloobrátkovým hromadným vyhazovem.

  Stát by měl především podporovat podnikání a vznik nových podnikatelských subjektů a tím i pracovních míst. Rozhodně je špatně, když dojde ke snížení ochrany zaměstnanců a rozmachu zaměstnání typu McJob (http://cs.wikipedia.org/wiki/McJob).

  Protože pokud bude stát podporovat práci typu McJob pro všechny, tak bude v podstatě nemožné získat nějaké dovednosti z praxe. Protože zaměstnanci sice budou pracovat, ale budou vykonávat pouze jednoduché činnosti bez možnosti získat nějaké hlubší zkušenosti nebo poznatky. Celkově to společnosti neprospěje.

  Navíc většina lidí hledá zaměstnanecký poměr právě proto, že hledají jistoty. Kdyby pro ně jistota nebyla tak důležitá, jednoduše by nemuseli být zaměstnanci, ale podnikali by - v podnikání žádná jistota neexistuje a jestli skončíte jako miliardář nebo bezdomovec, to záleží pouze na daném jedinci.

  Většina populace ale není ochotna takové riziko podstupovat a proto hledá stálý plat a jistotu krytou pracovní smlouvou.

  Pokud jim ji stát sebere, pak se tito lidé nestanou "akčními odvážnými jedinci", ale 95% z nich bude cítit frustraci a upadne do letargie, deprese, budou cítit hněv a dál budou hledat někoho, kdo jim nabídne jistoty vycházející ze spojenectví.

  Proto jako mnohem lepší řešení vidím podporovat podnikání, podporovat ekonomiku snížením daní a podporovat další vzdělávání například zrušením poplatků pro mladé do knihoven, pořádání vzdělávacích seminářů pro mladé a dotovat například výuku angličtiny.

  S novými znalostmi, dovednostmi a bez jazykové bariéry se mladí Italové mnohem lépe uplatní. Ano, je to mnohem náročnější než jen vyškrtnout něco ze zákona.

  Také je to ale mnohem více efektivní a z dlouhodobého hlediska to Itálii přinese značný prospěch.

  Naopak umožněni extrémní fluktuace a předělání všech zaměstnanců na brigádníky sice může krátkodobě Itálii pomoci, ale dlouhodobě je to cesta do pekel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).