Hlavní navigace

Mladé dívky rakovinu prsu podceňují, většina neřeší ani prevenci

Sdílet

Tři čtvrtiny dívek do dvaceti let neprovádí preventivní samovyšetření prsu. Přitom 73 % z nich se tohoto onemocnění obává a více než polovina se ve svém okolí setkala s někým, kdo rakovinu prsu prodělal. Vyplynulo to z průzkumu NN Životní pojišťovny.

Podle lékařů je na vině nedostatečná prevence a osvěta. Řešení je přitom jednoduché, stačí každý měsíc provést tzv. samovyšetření. To provádí jen každá čtvrtá dívka ve věku 15–20 let, 30 % ho vůbec nezná. Mladé dívky prevenci podceňují. A to i přesto, že více než polovina z nich má s tímto onemocněním osobní zkušenost, ať již v rámci rodiny, nebo blízkého okolí, upozorňuje Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN. Ani setkání s rakovinou pro ně však není dostatečnou motivací k prevenci – mezi těmito dívkami provádí samovyšetření pouze 34 %.

Nejhůře jsou na tom s povědomím o prevenci v Praze. Tuto techniku nezná více než třetina místních dívek (37 %) navzdory tomu, že se s ní mnohem častěji setkávají (58 %). Oproti tomu na Moravě, kde má zkušenost s nemocnou osobou v blízkém okolí 47 % dívek, techniku prozatím nezaregistrovalo 30 % z nich.

Rakovina prsu je přitom náročná jak psychicky, tak finančně. Mladé pacientky bez vlastního příjmu se musí spolehnout na to, že stoupající výdaje za léky, doplňky stravy či zdravotnické pomůcky uhradí rodina. Zvýšení nákladů zaznamená téměř 90 % z nich a zahrnují i takové věci, jako je paruka nebo speciální podprsenka po ablaci prsu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).