Hlavní navigace

Místo stravenek peníze v hotovosti, schválila vláda

Sdílet

Veronika Němcová 22. 6. 2020

Vláda schválila takzvaný stravenkový paušál. Ten má zaměstnavatelům umožnit vedle závodního stravování a stravenek poskytovat zaměstnancům příspěvek na stravování také v penězích. Příspěvek bude i nadále osvobozen od daní i pojistného.

Jestliže (zaměstnavatelé) budou místo barevných papírků vyplácet peníze ve stejné hodnotě, zbaví se vysokých poplatků a zbytečného papírování. Pokud jim ale dosavadní model vyhovuje, mohou u něj zůstat a nic se pro ně nezmění, uvedla k návrhu ministryně financí Alena Schillerová

Návrh je součástí novely zákona o daních z příjmů a pokud ho schválí parlament, začne platit od roku 2021.

Podle ministerstva financí nyní přibližně 1,8 ze 4,3 milionů zaměstnanců chodí na oběd do jídelny v práci, dalších 1,5 milionu dostává stravenky. Ostatní zaměstnanci na tento benefit nedosáhnou kvůli vysoké administrativě a platbě provizí, jimiž je stravenkový systém zatížen.

Po změně dnešního systému podle resortu volají provozovatelé hospod a restaurací, kteří platí stravenkovým firmám provize běžně ve výši 5 až 7 %. Právě z těchto provizí a také z provizí od obchodních řetězců, které stravenky přijímají, stravenkové společnosti v zásadě žijí. A proto se jim návrh zákona nelíbí. Asociaci stravenkových systémů se v důsledku zavedení stravenkového paušálu obává finančních ztrát a ohrožení pracovních míst.

Vydavatelé stravenek Obchodní označení
Edenred CZ Ticket Restaurant
Lidl stravenky Naše stravenka
Up Česká republika Chèque Déjeuner 
Sodexo Pass ČR Gastro Pass
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).