Hlavní navigace

Míra nezaměstnanosti opět klesla. Je na historickém minimu

Sdílet

Míra nezaměstnanosti v České republice v říjnu 2017 opět klesla, a to na úroveň 3,6 %. Taková míra nezaměstnanosti představuje historické minimum. Pokles míry nezaměstnanosti, stejně jako úroveň vykázaná za říjen není překvapivá: česká ekonomika jede na plné obrátky, zaměstnavatelé nabírají novou pracovní sílu a počet lidí bez práce se snižuje, říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Česká republika tak má v současné době nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Zároveň ale velmi nízká nezaměstnanost signalizuje přehřívání ekonomiky. Zaměstnavatelé se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovní síly a stává se pro ně bariérou další expanze výrobní aktivity. Situace, kdy je málo uchazečů o zaměstnání, ale mnoho poptávek, si uchazeči mohou vybírat a zaměstnavatelé tak musí často přikročit k tomu, že nabízejí vyšší mzdy. To má následně vliv na inflaci a celá situace tak vede ke zpřísnění měnové politiky.

Za celý rok 2017 se očekává průměrná míra nezaměstnanosti 4,2 %. V roce 2016 činila tato míra 5,5 %. V roce 2018 pak ekonomové očekávají další snížení, a to na průměrnou míru nezaměstnanosti pod 4 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).