Hlavní navigace

Ministr Drábek navrhuje povinné spoření do druhého pilíře

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 10. 2011

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek řekl portálu ČT24, že před opětovným hlasováním o důchodové reformě v dolní komoře parlamentu, uvažuje zákon změnit. Návrh důchodové reformy neschválili senátoři a ministr uvažuje, že toho využije k tomu, aby spoření v druhém pilíři změnil z dobrovolného na povinné.

Ministr zmíněnému portálu řekl, že optimální by podle něj bylo, kdyby se do 2. pilíře důchodového systému lidé zapojovali například při svém vstupu na pracovní trh automaticky. Ti, kteří by si tímto způsobem nechtěli spořit, by pak měli po určitou dobu možnost se ze systému individuálních penzijních účtů odhlásit.

Česká televize přinesla také vyjádření koaličních partnerů, podle kterých to vypadá, že navržená změna příliš šancí na úspěch nemá.

My jsme k jakékoli verzi povinného nebo polopovinného druhého pilíře velmi opatrní, prohlásil šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Žádný oficiální návrh pana ministra Drábka neexistuje, takže nemá smysl ho komentovat, míní premiér Petr Nečas (ODS).Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 10. 2011 23:51

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  A co jako udělají, až to někdy vytuneluje? A že se to stane, to je jisté. Pak holt půjdu k Drábkům si svoje peníze vybrat. S brokovnicí. A nebudu sám. Proč pořád tu někdo chce tak strašně krást? Neříkám, ať si ten machr nakrade pár milionů ze státního rozpočtu, to mu nikdo za zlé mít nebude. Ale proč chce ukrást miliardy? A dost miliard? A zrovna tam, kde by se krást nemělo, tedy na budoucnosti? A je jedno, zda-li důchodců nebo dětí. Vždyť drtivá většina těch, co se jich to týká jsou ještě děti. Proč pořád někomu kafrají do života. Kdyby se nekradlo tak strašně, bylo by peněz dost.

 • 21. 10. 2011 9:58

  Krakonoš (neregistrovaný) 109.164.67.---

  Pan Drábek by měl udělat vše pro vznik nových pracovních míst, aby každý měl možnost si vydělat dostatek peněz a tím se zajistit na důchod. Před volbami každý sliboval nějakých 100 - 150 tisíc nových pracovních míst a zatím to vypadá spíše na Nečasovu prázdnou síťovku. Zatím pan Drábek neudělal vůbec nic. Vzhledem k vysokým nákladům, nízkému úročení a nejistému výsledku považuji investici do soukromých fondů za nerozumnou. Vládě není nic do toho, jestli se zajistím investicemi do nemovitostí, investicí do zlata nebo jinak nebo vůbec. Kdo je zodpovědný, tak se v rámci možností zajistí, kdo ne, tak s ním stejně vláda nic neudělá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).