Hlavní navigace

Minimální mzda se zvýšila, limity pro platbu pojistného u dohod zůstaly

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 2. 2017

Od začátku roku došlo k dalšímu růstu minimální mzdy na 11 000 Kč. Limit pro neplacení zdravotního a sociálního pojištění u dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) ale zůstal stejný. V případě DPP na 10 000 Kč měsíčně, u DPČ na 2500 Kč měsíčně.

Pokud v roce 2017 odpracuje člověk stejný počet hodin, může se snadno dostat nad oba stanovené limity a vznikne mu tak povinnost pojistné odvádět. Pokud si tedy někdo bude chtít vydělat víc peněz, bude muset buď pracovat víc hodin a smířit se s dodatečným břemenem ve formě placení pojistného nebo bude muset objem práce snížit a najít si práci na dohodu ještě u někoho jiného, vysvětlil David Pirner, managing partner Grant Thornton.

Hodinová minimální mzda je od ledna navýšená z 58,70 Kč na 66 Kč za hodinu. Pokud se  chcete vejít do limitu, logicky musíte snížit hodinový úvazek. Zatímco minulý rok odpovídalo desetitisícové odměně při minimální mzdě 170 odpracovaných hodin, letos je to už jen 151 hodin za měsíc.

Pro DPP a DPČ je typické, že jeden člověk může mít takových smluv libovolný počet, navíc u libovolného počtu firem. Na dohodu pracují lidé všech věkových kategoriích a v nejrůznějších profesích, včetně těch velmi kvalifikovaných. Úprava minimální mzdy se však dotkne převážně studentů nebo důchodců na brigádě, zejména v nejméně kvalifikovaných profesích, jako jsou třeba úklidové služby, dodal Pirner.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).