Hlavní navigace

Mimořádný výsledek rozpočtu způsobily hlavně mimořádné faktory

Sdílet

Státní rozpočet za minulý rok je v přebytku 61,8 mld. Kč. Číslo je větší, než odhadovali analytici a kontrastuje s původně plánovaným schodkem ve výši 70 mld. Kč. Už jen to napovídá, že historicky nejlepší výsledek rozpočtu je hlavně důsledkem mimořádných faktorů.

Hlavním důvodem je přechod na nové programové období evropských fondů, zdůraznil Marek Dřímal, analytik Komerční banky s tím, že v roce 2015 došlo k obrovskému investičnímu boomu, protože bylo nutné dokončit co nejvíc projektů z programového období 2007–2013 (prodlouženého do roku 2015). Velké množství prostředků, které souvisely s těmito projekty, ale bylo z EU vyplaceno až v minulém roce. Podle centrální banky se jednalo o více než 90 mld. Kč, které tak uměle navýšily příjmy rozpočtu za minulý rok (předpokládané příjmy rozpočtu 2016 byly 96 mld. Kč, skutečné 158 mld. Kč).

Na výdajové straně naopak podle Dřímala došlo k výraznému poklesu investičních výdajů na projekty spolufinancované z EU, protože nové programové období nabíhá jen velmi pomalu. Celkové kapitálové výdaje za minulý rok dosáhly 84,7 mld. Kč. Přesáhly sice původně rozpočtovanou úroveň 78,5 miliardy korun (v rozpočtu po změnách v průběhu roku 86,7 miliardy), ale oproti objemu roku 2015 (175,6 miliard) se jedná o výrazný propad. Loňský výsledek tak byl do jisté míry vykoupen poklesem investiční činnosti v české ekonomice, upozornil Dřímal.

Kromě toho správci státního rozpočtu hrál do karet také růst ekonomiky v minulém roce a zejména v roce 2015. Díky růstu spotřeby a zaměstnanosti a naopak poklesu podílu nezaměstnaných se podařilo vybrat výrazně více na daních z příjmu i na sociálním pojištění. Díky zvýšené ziskovosti firem prudce rostl i výběr daně z právnických osob, a to i zpětně za rok 2015, vysvětlil analytik.

Dlužno dodat, že se zlepšil výběr DPH, protože inkaso této daně rostlo rychleji než spotřeba domácností. Ne ale tak, jak plánovalo ministerstvo financí. Očekávaný výběr se naplnit nepodařilo o 2,6 mld. Kč.

Podle ČTK ministerstvo financí přebytkové miliardy pravděpodobně uloží na účet v rámci státní pokladny, čímž zvýší rezervu financování (volné peníze z prodeje dluhopisů nebo přebytků rozpočtu), kterou v letech 2013 – 2015 prakticky rozpustilo a snížilo tím i státní dluh. Před tímto rozpuštěním byla rezerva masivně navyšována v roce 2012, tedy předchozí vládou.

Podle výpočtů analytiků státní dluh loni klesl suma sumárum o 60 mld. Kč (se zohledněním emisní aktivity ministerstva financí a objemu splatných dluhopisů v loňském roce). Letos se plánuje rozpočet se schodkem 60 mld. Kč. Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard. Půjde tak vlastně o návrat k normálnímu schodkovému hospodaření, v letošním roce totiž výše zmíněné mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou, odhaduje Dřímal s tím, že zároveň ale očekává mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).