Hlavní navigace

Mikrospánek způsobí 20 % dopravních nehod. Takto mu předejdete

Sdílet

Podle britského ministerstva dopravy je příčinou 20 % všech dopravních nehod mikrospánek. Téměř polovina řidičů přiznala, že už je někdy mikrospánek postihl. Pokud navíc způsobíte nehodu a zjistí se, že vás přemohl mikrospánek, je to pro vás přitěžující okolnost. Informovala o tom společnost ÚAMK.

Tomuto riziku se však dá předejít. Před jeho nástupem mnoho lidí pociťuje zvýšenou únavu, ospalost a mají problémy s koncentrací pozornosti. Oční víčka klesají a řidiči začínají ztrácet kontakt s realitou. Často také na vnější podněty reagují zpomaleně a hůře zpracovávají potřebné informace. Ne vždy ale řidiči tyto signály berou vážně. Podle německé Rady pro bezpečnost silničního provozu (DVR) je 45 % řidičů přesvědčeno, že jsou schopni se s příznaky únavy během jízdy vypořádat, 43 % si je jisto, že bezpečně rozeznají okamžik, kdy by mohl udeřit spánek. A 17 % pokračuje v jízdě navzdory pociťované silné únavě.

Nadprůměrné riziko mikrospánku hrozí mezi 2. a 5. hodinou ranní. Během dne k němu nejčastěji dochází mezi 13. a 15. hodinou. Statisticky nejčastěji postihuje mladé lidi do 25 let a osoby trpící poruchami spánku nebo osoby pracující na směny.

Při cestování je dobré věnovat pozornost tomu, jestli výše zmíněné příznaky nepřicházejí. Pokud ano, je dobré se s někým vystřídat v řízení, případně zastavit a v jízdě nepokračovat. Rozhodně se nevyplatí doufat v to, že mikrospánek bude brán v případě zavinění nehody jako polehčující okolnost. Ba právě naopak. Soudy vycházejí ze správného předpokladu, že nastupující únavu je schopen každý řidič včas rozpoznat a podle toho se i zachovat. Problém by měli i ti, kteří trpí nespavostí či u kterých byla diagnostikována chronická spánková apnoe, říká Roman Budský, z Týmu silniční bezpečnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).