Hlavní navigace

Malé a střední podniky se bojí, že kvůli epidemii koronaviru nebudou mít peníze

Sdílet

Lenka Kašparová 21. 4. 2020

Vládní opatření mající zabránit šíření epidemie koronaviru dopadá nejvíce na malé a střední podnikatele. Ti očekávají snížení produkce o zhruba 40 %. Až 47 % malých podnikatelů se obává, že se ocitnou v ocitnou v druhotné platební neschopnosti. Nejhůře postižené jsou hotely, restaurace, kavárny a cateringové i související služby. Ohrožené jsou hlavně ty, které jsou provázané s turistickým průmyslem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS ČR).

V současnosti platí, že čím menší je podnik, tím větší jsou u majitelů obavy do budoucna. U velkých podniků je situace v rámci produkce takřka opačná. Firmy nad 250 zaměstnanců většinou disponují dostatečnými finančními rezervami a některé dokonce hledají nové zaměstnance. Vůbec nejméně ohrožené se cítí státní podniky nebo společnosti se státní účastí, popisuje situaci Jan Wiesner, předseda KZPS ČR.

Firmy se zatím většinou nechystají propouštět a čekají na konečné podmínky kurzarbeitu, ale zhoršení platební morálky a snižování výroby i zakázek pociťují už nyní. Více než polovina (54 %) firem zaregistrovala zpoždění plateb u odběratelů nebo jim musí prodlužovat lhůty splatnosti (12 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).